Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunu yükseltmesi... -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Moody's'in…

  • Yazı boyutu
Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunu yükseltmesi...
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Moody's'in…

Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunu yükseltmesi... -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Moody's'in not artırımı yeterli değil" -"Türkiye'nin hak ettiği not düzeyi 'yatırım yapılabilir' düzeydir" -"Bugün hala Macaristan, İrlanda ve Guetamala ile aynı düzeyde tutuluyoruz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Moody's'in Türkiye'nin devlet tahvili notunu "BA 2"den "BA 1"e yükseltmesinin yeterli olmadığını bildirdi.
     Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Moody's'ın Türkiye'nin devlet tahvili notunu "BA 2"den "BA 1"e yükseltmesini değerlendirerek, bu not artırımının yeterli olmadığını belirtti.
     Türkiye'nin dünyada güven ve istikrar adası olarak teyit edildiğini, "yatırım yapılabilir" not düzeyine sahip pek çok ülkeye göre makro ekonomik göstergelerinin çok daha iyi konumda olduğunu ifade eden Çağlayan, "Bu not artırımı doğru, ancak yeterli değil" dedi.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'de kamu finansmanında ciddi iyileşmeler sağlandığının ve kamu dengesinin şokları emme kapasitesinin yükseldiğinin altını çizerek, dış piyasalarda yangın olduğu bir ortamda Türkiye'de kamu borçlarının gerilemeye devam ettiğini kaydetti.
     Türkiye 2011 itibarıyla 27 AB üyesinin 21'inden daha düşük kamu borcu/GSYİH oranına, 23 üyesinden daha düşük bütçe açığı/GSYİH oranına sahip bir ülke olduğunu ifade eden Çağlayan, böyle bir ülkenin notunun BA 1'den de fazla olması gerektiğini belirtti.
     Moody's'in not artırma kararında cari açığı çözme konusunda politikaların uygulanmaya başlanmasının önemli neden olduğuna dikkati çeken Çağlayan, ihracatın ithalatı karşılama oranının artırılmaya çalışıldığına, ihracat seferberliğinin hız kesmeden devam ettiğine, ithalatın ve cari açığın geriliyor olduğuna, tasarrufu artırıcı politikaların uygulanmaya başladığına, BES sisteminde tasarrufu artırmak için teşvik getirildiğine işaret etti.
     Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Uygulamaya koyduğumuz yeni teşvik sistemi cari açıkla mücadelede en etkin politika aracı olacaktır. Cari açığın en büyük nedenlerinden olan aramalı talebinin iç üretim yerine ithal ediliyor olmasını tersine çevirip, bu malların mümkün olduğunca Türkiye'de üretilmesini destekleyecek yeni teşvik paketini uygulamaya başladık. Bugün ilgili Tebliği de Resmi Gazete'de yayımlandı. Gerek ulusal, gerek uluslararası tepkiler son derece olumlu. Bu sistem ile tıpkı boğaz köprülerimizin kıtaları birbirine bağladığı gibi biz de tüm bölgelerimizi teşvikler ile bağlayacağız. Uygulanan politikalar ile Türkiye'nin hem tasarruf oranı, hem ara malları üretimi artırılacak, böylece cari açıkta ciddi iyileşmeler sağlanacaktır. Yapılan not artırımı doğru, ancak yeterli değildir. Türkiye'nin not düzeyi 'yatırım yapılabilir' seviyedir. Bugün hala Macaristan, İrlanda ve Guetamala ile aynı düzeyde tutuluyoruz. Başka bir şirket ise Türkiye'nin notunu Guatemala ile krizde IMF yardımı almış ve ekonomisi sarsılmış Portekiz ile aynı düzeyde tutuyor. Biz ise krizde olan ülkelere yardım amacıyla IMF'ye 5 milyar dolar vereceğimizi açıkladık."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir