Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunu yükseltmesi... -TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mete…

  • Yazı boyutu
Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunu yükseltmesi...
  -TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mete…

Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunu yükseltmesi... -TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mete Yüksel: -"Fevkalade bir gelişme. Piyasayı daha çok canlandıracak bir not artırımı"

Ümit Çevik - TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mete Yüksel, Moody's'in Türkiye'nin tahvil notunu yükseltmesine ilişkin, "Not artırımı fevkalade bir gelişme" yorumunu yaptı.
     Yüksel, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiri ile paylaşırken, son dönemlerde rating şirketlerinden olumsuz geri dönüşlerin alındığını ve Türkiye ile ilgili olarak pek parlak konuşulmadığını anımsattı.
     Mete Yüksel, Moody's'in not artırımı konusunda "Biraz ümidi kesme durumundayken rating şirketlerinden beklemediğimiz bir şekilde pozitif haber olması dolayısıyla da bu önemli bir gelişme" değerlendirmesini yaptı.
     Moody's'in dünyanın en ileri gelen iki rating şirketinden biri olması itibariyle, not artırımının piyasayı daha çok canlandıracağını vurgulayan Yüksel, "Biz geçmişe baktığımızda empirik olarak şunu görüyoruz; notun yatırım yapılabilir (investment grade) seviyenin bir seviye altına yükselmesi, bir ülke borsasının diğer ülke borsalarına göre daha çok kazanç getirmesini sağlayan bir durum" dedi.
     Yatırım yapılabilir seviyesinin bir alt seviyesine not artırımının, borsa performansı açısından o ülke için daha etkili olduğunu söyleyen Yüksel, "Önümüzdeki bir kaç aylık zaman zarfında Türkiye'nin diğer gelişmekte olan ülkelerden daha iyi performans göstermesini beklemek lazım. Yüksek betalı isimler bu dönemde yabancıların gözdesi olacaktır. Özellikle banka hisselerine dikkat etmek lazım" yorumunu yaptı.
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir