Moody's'in kararı risk iştahını da düşürdü -Risk iştahı geçtiğimiz hafta sert bir şekilde…

  • Yazı boyutu
Moody's'in kararı risk iştahını da düşürdü
  -Risk iştahı geçtiğimiz hafta sert bir şekilde…

Moody's'in kararı risk iştahını da düşürdü -Risk iştahı geçtiğimiz hafta sert bir şekilde düşerek önceki haftaya göre yüzde 14,6 azaldı

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından açıklanan Yatırımcı Risk İştahı Endeksi (RISE) geçtiğimiz hafta pazartesi günü Moody's'in Türkiye'nin notunu artırmadığını açıklamasının ardından önceki haftaya göre yüzde 14,56 oranında geriledi.
     MKK'nın yayımladığı verilere göre, 1 Şubat'la biten haftada RISE bir önceki haftaya kıyasla yüzde 14,56, bir ay öncesine göre de yüzde 1,36 oranında gerileyerek 58,0 değerini aldı.
    
     -Yabancıların risk iştahı hızlı düştü-
    
     Yatırımcı grupları bazında yerli yatırımcıların risk iştahı yüzde 7,47 oranında azalış kaydederek 70,8 olurken, yabancı yatırımcıların risk iştahı ise önceki haftaya göre yüzde 18,47 oranında azalışla 55,2'ye düştü.
     Yerli yatırımcının risk iştahı düşüşe rağmen bir önceki aya göre halen yükselişte olmasına karşın, yabancı yatırımcıların risk itahı bir ay öncesine göre de düşüşe geçerek yüzde 6,89 azaldı.
    
     -En yüksek risk iştahına sahip yerli fonlar en hızlı düşüşü gerçekleştirdi-
    
     Bir önceki haftaya kadar yatırımcı grupları arasında en yüksek risk iştahına sahip yerli fonlar ise geçtiğimiz hafta yüzde 28,25 oranında düşüşle 55,8'e geriledi. Yerli fonların bir önceki haftadaki risk iştahı 77,7'ye yükselmişti.
     MKK'nın yayımladığı Yatırımcı Risk İştahı Endeksi (RISE), 28 Kasım 2005 tarihinden başlayarak, geçmiş herhangi bir dönemde 5 bin lira ve üzeri hisse senedi portföy değerine sahip yatırımcıların haftalık portföy değişimlerinden yola çıkılarak hesaplanıyor.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir