Moody's 6. Türkiye Kredi Riski Konferansı: -Moody's'in Kıdemli Analisti Sarah Carlson:…

  • Yazı boyutu
Moody's 6. Türkiye Kredi Riski Konferansı:
  -Moody's'in Kıdemli Analisti Sarah Carlson:…

Moody's 6. Türkiye Kredi Riski Konferansı: -Moody's'in Kıdemli Analisti Sarah Carlson: -"Avrupa'da henüz kurumsal zafiyetleri parasal birlik içerisinde çözmeye yönelik yeterli sürdürülebilir çözümler yerleşmiş değil" -"Risklerin devam etmesi sebebiyle, Avro bölgesinde Finlandiya'nın dışında çoğu ülkenin görünümü olumsuz"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Kıdemli Analisti Sarah Carlson, Avrupa'da henüz kurumsal zafiyetleri parasal birlik içerisinde çözmeye yönelik yeterli sürdürülebilir çözümlerin yerleşmediğini kaydetti.
     Moody's'in 6. Yıllık Türkiye Kredi Riski Konferansı'nda konuşan Carlson, Avro bölgesindeki krizin ciddi oranda rating değişikliklerine sebebiyet verdiğini, bu değişikliklerin de aslında kırılganlıkları yansıttığını belirtti.
     Avro bölgesinin bir arada kalmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Carlson, "Avro bölgesinden Yunanistan'ın çıkışının 1'e 3 gibi bir oranda olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer Yunanistan çıkarsa bu sadece Yunanistan ekonomisi için değil genel anlamda Avro bölgesinin ekonomisi için olumsuz olacaktır" öngörüsünde bulundu.
     Carlson, "Avrupa'da henüz kurumsal zafiyetleri, parasal birlik içerisinde çözmeye yönelik yeterli sürüdürülebilir çözümler yerleşmiş değil. Programlar en mükemmel şekilde uygulansa da alınan tedbirlerin istenilen etkiyi göstermesi için yine zamana ihtiyaç olacak. Avrupa bölgesinde ekonomik açıdan zafiyetlerin devam edeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl da durgunluğun devam edeceğini, piyasaların kırılganlığını koruyacağının düşünüyoruz" dedi.
    
     -"Finlandiya dışında görünüm olumsuz"-
    
     Avrupa Merkez Bankası'nın önemli bir kurum olduğunu belirten Carlson, "Avrupa Merkez Bankası, Avro bölgesine olan inancı attığı adımlarla gösterdi" dedi.
     Avro bölgesindeki sorunların çevresel ülkeler gibi merkez Avrupa ülkelerini de yakından etkilediğini belirten Carlson, "Risklerin devam etmesi sebebiyle, Avro bölgesinde Finlandiya'nın dışında çoğu ülkenin görünümü olumsuz. Zayıf durumdaki ülkelerin desteğe ihtiyaçları var. Diğer taraftan reformları yürütmeleri konusunda üzerinde baskı var. Aynı anda hem kemer sıkma hem de büyümeyi gerçekleştirmek çok zor" dedi.
     AB içinde son aylarda gündemde olan ortak bir bankalar birliğinin oluşturulmasına ilişkin Sarah Carlson, "Avrupa Komisyonu'nun bankalar birliği önerisine göre, Avrupa Merkez Bankası'nın 6 bin banka üzerinde bir denetim yetkisi olması gerekiyor. Bunun uygulanmasında bir takım riskler olacaktır. Bankalar birliği bizce ülkelerin bankalarının zorlukların üstesinden gelmelerinde önemli bir yol olabilir. Ancak burada ülkelerin egemenliklerinin bir kısmını bir merkezi makama aktarmaları yönünde bir karar vermeleri gerekiyor" dedi.
     Avro Bölgesi'nde büyümenin düşük olduğunu belirten Carlson, "Bu beraberinde yüksek işsizlik getiriyor. Avro bölgesinde bazı ülkelerin kaybettikleri zemini geri kazanmaları için çok zamana ihtiyaç var. Rekabetçilikte 2000'den 2007'ye kadar olan zamanda kazanım sağlamış tek ülke Almanya..." ifadelerini kullandı.
     Avrupa ülkelerinin fonlama maliyetinin arttığına dikkat çeken Carlson, "Gelişmekte olan ekonomilere baktığımız zaman borç düzeylerinin aşağıya doğru düştüğünü görüyoruz. Bizim beklentimiz bu düşünün devam etmesi yönünde" öngörüsünde bulundu.
     Toplantıda konuşan Moody's EMEA Bölgesi Direktörü Andreas Naumann, "Sistemin tamamı çökmediği sürece Avro Bölgesi'nin krizden eskisinden daha iyi bir şekilde çıkabileceğini düşünüyorum. Avro Bölgesi krizinin başında mıyız, sonunda mıyız, ortasında mıyız, henüz emin değilim" dedi.
     Moody's'in kredi notlarının amacının ihraççıların kredi risklerini görece kıyaslamak olduğunu belirten Moody's Yatırımcı Servisi İş Geliştirme İkinci Başkan Yardımcısı Burak Cerrahoğlu da, "Türk bankacılık sektörünün yüzde 91'ini değerlendiriyoruz. 117 ülkede 11,000 finansal kurum, 22 kamu ihraççısını derecelendiriyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir