Moldova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Filip: -"Ülkelerle vize olmamasına önem gösteriyoruz.…

  • Yazı boyutu
Moldova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Filip:
  -"Ülkelerle vize olmamasına önem gösteriyoruz.…

Moldova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Filip: -"Ülkelerle vize olmamasına önem gösteriyoruz. Mayıs'ın sonuna doğru ülkelerimiz arasında vizenin kalkacağını tahmin ediyoruz"

Moldova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Veaceslav Filip, ülkelerle vize olmamasına önem gösterdiklerini belirterek, "Mayıs'ın sonuna doğru ülkelerimiz arasında vizenin kalkacağını tahmin ediyoruz" dedi.
     Veaceslav ve eşi Larisa Filip, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Celal Özel'i ziyaret etti.
     Ziyarette konuşan Başkonsolos Filip, iki ülke ilişkilerinin her geçen gün daha iyiye gittiğini, Türkiye ile Moldova arasındaki vizelerin kalkması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
     Filip, ülkelerle vize olmamasına önem gösterdiklerini belirterek, "Şimdilik diplomatik pasaportla vizesiz giriş yapılıyor. Geçen yıl kasım ayında devlet başkanımız gelmişti. Burada vizelerin kalkması için ön protokol imzaladı. Bizim parlamentoda bunun onaylanmasını bekliyoruz. Mayıs'ın sonuna doğru ülkelerimiz arasında vizenin kalkacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.
     YTSO Başkanı Özel ise vizelerin kalkmasının önemine değinerek, "Ticaretin ilerlemesindeki en büyük engel vizedir. Türkiye'nin dünyada ticari ve ekonomi olarak geldiği nokta ortadır. Bu vizenin bir an önce kalkması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar oralara rahatlıkla gidip gelebilirlerse, o zaman ilişkiler çok farklı olur. Vize olunca insanlar psikolojik olarak iş yapmak isteseler bile çekiniyor. İş adamlarının orada olması gerekiyor. Bundan yararlanması için de vize duvarının kaldırılması lazım" dedi.
     Filip, oda üyelerinden oluşan bir heyeti Moldova'ya davet ederek, "Moldova'da, iş adamlarına görüşmeler ayarlayabiliriz. Size, tarım bakanlığı, ticaret bakanlığı ile temaslarda bulundurabilirim" ifadesini kullandı.
     Yalova'dan fahri bir konsolos olmasını istediklerini kaydeden Filip, Bursa'dan Serdar Yazıcı'nın fahri konsolos olduğunu, Yalova'da da iş adamlarından birinin bu görevi üstlenebileceğini kaydetti.
     Ziyaretin sonunda Özel ve Filip, birbirlerine hediyeler verdi.
    
    
    

Bu haberi 320 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir