"Mobilya sektörü, 2013'te istihdam dinamosu olacak" -MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Karcı:…

  • Yazı boyutu
"Mobilya sektörü, 2013'te istihdam dinamosu olacak"
  -MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Karcı:…

"Mobilya sektörü, 2013'te istihdam dinamosu olacak" -MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Karcı: -"Kentsel dönüşüm, başta inşaat ve mobilya olmak üzere pek çok sektör için yeni istihdam ve hareketlilik anlamına da geliyor" -"Kentsel dönüşüm ve ihracat atakları ile sektörümüzdeki istihdamın 2013 yılında yüzde 10 artacağına inanıyoruz"

Mobilya kenti MASKO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, kentsel dönüşümün başta inşaat ve mobilya olmak üzere pek çok sektör için yeni istihdam ve hareketlilik anlamına da geldiğini, mobilya sektöründe istihdamın 2013 yılında yüzde 10 artacağına inandığını belirtti.
     Yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ihracat alanındaki taşıyıcı kolonları arasında yer alan mobilya sektörü, 170 ülkeye yaklaşık 1,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Perakende satış mağazaları ile sektörde toplam işletme sayısının 2012 sonu itibariyle 61 bin 728, bu işletmelerdeki toplam istihdam sayısının ise 258 bin 213 civarında olduğu tahmin ediliyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı da, mobilya sektöründeki istihdamın 2013 yılında daha da artmasını beklediklerini dile getirdi.
    
     -"Kentsel dönüşüm, mobilya sektörünü de büyütecek"-
    
     Karcı, "Kentsel dönüşüm, sadece güvenlik değil başta inşaat ve mobilya olmak üzere pek çok sektör için yeni istihdam ve hareketlilik anlamına da geliyor. Birinci deprem bölgesinde yer alan İstanbul, İzmir, Bursa, Sakarya ve Kocaeli'nin ilçe belediyelerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki devri yapıldı. Pek çok noktada kentsel dönüşüm projelerine başlandı. Bu durum inşaat sektörü ve dolayısıyla mobilya sektörü için de gelişim anlamına geliyor" görüşlerini ifade etti.
    
     -"Mobilya istihdamında yüzde 10 artış bekliyoruz"-
    
     MASKO yönetimi olarak 2013 yılında küçük ve orta orta ölçekli işletmelerin hem kazançlarını hem de çalışan sayılarını artıracaklarını tahmin ettiklerini aktaran Karcı, şunları kaydetti:
     "2013 yılı için mobilya sektörünün önü açık. Mobilya sektöründe üretim anlamında ciddi bir artış yaşanacak. Bu durum sektördeki istihdam oranlarını da pozitif olarak etkileyecek. İstihdam düzeyi sıralamasına göre sektörümüzü İstanbul'un ardından sırası ile Ankara, Kayseri, Bursa ve İzmir takip ediyor.
     İstanbul mobilya sektörü işletme başına 3,2 kişi, Ankara mobilya sektörü 2,7 kişi, Kayseri mobilya sektörü 11,5 kişi istihdam ediyor. Bursa ve İzmir ise istihdam düzeyi olarak Ankara'dan sonra geliyor. Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerden biri olan mobilya sektörünün başat oyuncusu MASKO Mobilya Kenti ekonomiye yılda ortalama 3 milyar lira katkı sağlıyor. Hem ülkemizdeki kentsel dönüşüm faaliyetleri hem de ihracat atakları ile sektörümüzdeki istihdamın 2013 yılında yüzde 10 artacağına inanıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir