"Mobil Güneş Pili Prototip Sulama Makinesi" görücüye çıktı -GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce…

  • Yazı boyutu
"Mobil Güneş Pili Prototip Sulama Makinesi" görücüye çıktı
  -GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce…

"Mobil Güneş Pili Prototip Sulama Makinesi" görücüye çıktı -GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen makine tarlada test edildi -TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Burak: "Son yıllarda önem kazanan alternatif enerji yani yenilenebilir enerjiyi, güneşi, hem bol hem ucuz hatta bedava kullanacağız"

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen "Mobil Güneş Pili Prototip Sulama Makinesi" tarlada test edildi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Doç. Dr. Masum Burak, Şanlıurfa Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda tarıma yaptığı yatırımlarla sektörde dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini söyledi.
     Dünyada gelişmişliğin göstergesinin Ar-Ge'ye ayrılan kaynaklarla ölçüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Burak, Japonya ve Amerika gibi artık Türkiye'nin de bu alanda ciddi yatırımlar yaptığını belirtti.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı enstitülerinin yaptığı araştırmalarla son yıllarda Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağlamaya başladığını ifade eden Doç. Dr. Masum Burak, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün geliştirmiş olduğu sistemin önemli olduğunu vurguladı.
     Sistemin tamamen güneş enerjisine dayalı olduğuna işaret eden Doç. Dr. Masum Burak, şöyle devam etti:
     "Makine dünyada bir ilktir. Bunun sebebi mobil, yani hareketli oluşudur. Bu sistem güneşe göre pozisyon alarak kendi enerjisini otomatik üretiyor. Sensörler yardımıyla güneşi doğuşundan batışına kadar izliyor. Aynı zamanda bulutlu havalarda da çalışabiliyor. Son yıllarda önem kazanan alternatif enerji, yani yenilenebilir enerjiyi, güneşi, hem bol hem ucuz, hatta bedava kullanacağız. Bu sistem sayesinde üreticilerimiz için çok pahalı olan girdiler elektrik ve mazottan da tasarruf etmiş olacağız."
     Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de tarımsal girdilerin düşürülmesi açısından sistemi çok faydalı bulduğunu belirterek, seri üretimine geçilmesini temenni etti.
     Konuşmaların ardından sistem, protokol üyelerince faaliyete geçirilip araziye deneme amaçlı su verildi.
    
     -"Mobil Güneş Pili Prototip Sulama Makinesi"-
    
     Saatte 70 ton su atma kapasitesine sahip makine, maksimum 170 metreden su çekebiliyor ve damla sulama sistemiyle kullanıldığında ürünün cinsine ve mevsimine göre 400 dekar alanı sulayabiliyor.
     Araştırmalara göre, elektrik şebekesi su kaynağına 1 kilometreden uzak mesafede bulunuyorsa sistem kendini ilk yıl amorti ediyor.
     Güneş pili ve pompa kapasitesi artırılarak, daha geniş alanların sulamasında kullanılması planlanan "Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi" ilk olma özelliği taşıyor.
    
    
    

Bu haberi 285 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir