Mobil dünyasının devleri, yeni ürünleriyle Barselona'da buluştu

  • Yazı boyutu
Mobil dünyasının devleri, yeni ürünleriyle Barselona'da buluştu

Mobil dünyasının devleri, yeni ürünleriyle Barselona'da buluştu

Dünyadaki en büyük bilişim ve telekomünikasyon etkinliği olan Mobil Dünya Kongresi (MWC), İspanya'nın Barselona kentinde başladı.
     Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak fuar alanını 94 bin metrekareye kadar büyüten, 200 ülkeden mobil sektör çalışanlarının katıldığı MWC'de bin 500'den fazla firmanın standı bulunuyor. Mobil sektöründeki şirketler, yaklaşık 6 milyar cep telefonu kullanıcısına yeni hizmetler sunabilmek ve pazar payını büyütebilmek için yarışıyor.
    
     -iPhone ve Android'e rakip Firefox OS sistemi destek buldu-
    
     Bu arada cep telefonlarındaki iPhone ve Android sistemleri ile rekabete girmek için 2012 yılında çıkan Firefox OS adlı sisteme, aralarında Chino Unicom, America Movil ve Telefonica gibi şirketlerinde olduğu 18 telekomünikasyon operatörü destek verdi. Alcatel, LG ve ZTE, Firefox OS sistemli cep telefonu üretmeye başlayan ilk firmalar olurken, Huawei de bu sisteme sahip telefonlar çıkaracağını duyurdu. Firefox OS sistemli cep telefonlarının 2013'ün haziran ayından itibaren piyasaya sürüleceği bildirildi.
    
     -MWC, Barselona'ya kazandırıyor-
    
     Öte yandan, 2006 yılından bu yana MWC'yi organize eden Barselona kenti bu etkinlik sayesinde şimdiye kadar 1,7 milyar avro gelir elde etti. İspanya'nın içinde bulunduğu ekonomik krizden en fazla hissedildiği kentlerden biri olan Barselona, sadece MWC sayesinde 5 gün içinde 330 milyon avroluk gelir bekliyor. MWC süresince otellerin doluluk oranı yüzde 95 ila yüzde 100 arasında olurken, bir gecelik ortalama oda fiyatı 230 avro olarak belirtiliyor.
    
     -İşlerini kaybeden sektör çalışanlarından fuar alanında gösteri-
    
     MWC'nin ilk gününde göze çarpan diğer bir konu ise ekonomik krizle bağlantılı yapılan gösteriler oldu. İşlerini kaybeden veya kaybetme riskiyle karşı karşıya olan bazı sektör çalışanları fuar alanı önünde toplanarak gösteri yaptı.
     28 Şubat'a kadar sürecek MWC'ye, dünyadaki mobil sektöründen 70 bin fazla kişi katılırken, yaklaşık bin 600 polis görev yapacak.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir