Mobil altyapı ihalesi -İhalede, en düşük teklifi KDV hariç 312 milyon 773 bin lira ile Turcell…

  • Yazı boyutu
Mobil altyapı ihalesi
  -İhalede, en düşük teklifi KDV hariç 312 milyon 773 bin lira 
  ile Turcell…

Mobil altyapı ihalesi -İhalede, en düşük teklifi KDV hariç 312 milyon 773 bin lira ile Turcell verdi

Mobil kapsama alanında olmayan yerleşim yerlerine mobil iletişim altyapısının kurulmasına ilişkin ihalede, en düşük teklifi KDV hariç 312 milyon 773 bin lira ile Turcell verdi.
     Türkiye'nin GSM'de yüzde 100 kapsama alınına ulaşması amacıyla düzenlenen ihale, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı toplantı salonunda yapıldı. Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı İlhami Türkay'ın komisyon başkanlığı yaptığı ihaleye Avea ve Turcell operatörleri teklif verdi.
     Türkay, ihale öncesinde yaptığı açıklamada, ihale konusu alanın bin 799 yerleşim yerini ve 300 bin nüfusu kapsadığını ve ihalenin yaklaşık maliyetinin de 473 milyon 280 bin 614 lira olarak hesaplandığını söyledi.
     İhalede, Avea KDV hariç 516 milyon 73 bin 464 lira, Turkcell ise KDV hariç 312 milyon 773 bin lira teklif verdi.
     İhale Komisyon Başkanı Türkay, komisyonun dosyaları detaylı inceledikten sonra kararını vereceğini ve Haberleşme Genel Müdürü Atilla Çelik'in onayından sonra ihalenin sonuçlanacağını bildirdi.
     Türkay, yüklenicilerin işe en kısa zamanda başlayabilmeleri için ihalenin en kısa sürede sonuçlandırılacağını da vurguladı.
    
     -Altyapı çalışmaları 3 yılda tamamlanacak
    
     Altyapı bedeli, Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılanacak olan ihaleyi kazanan cep telefonu (GSM) operatörü, kuracağı altyapının diğer GSM operatörleri ve aboneleri tarafından kullanılmasına izin verecek.
     İhaleyi kazanan şirket, söz konusu yerleşim yerinin kapsama alanına girmesi için altyapı kuracak. Her bölgeye tek bir altyapı kurulacak. Operatörler bölgeyle sınırlı olmak üzere birbirlerinin altyapısını kullanmak suretiyle hizmet verecek.
     Sözleşme gereği altyapı çalışmaları 3 yıl içinde tamamlanacak. 3 yılın tamamlanmasının ardından işletme süreci de hizmet alımı şeklinde gerçekleşecek.
     Kurulum masrafları Evrensel Hizmet Fonu'ndan ödenecek. İşletim maliyeti de her yıl ne kadar masraf varsa ödenecek. İşletim maliyetinde operatörün, verdiği hizmetten dolayı bir geliri de olacak. İşletim masrafı ödenirken, net maliyet hesabı yapılacak. Yani işletmenin geliri giderinden az olursa fark Evrensel Hizmet Fonu'ndan ödenecek. Burada nüfus düşük olduğu için maliyet yüksek, gelir düşük olacak. Bir süre sonra bu bölgelerde yaşayan insanların başlattığı trafikten ziyade, dışardan gelen trafik daha çok olacak.
    
    
    

Bu haberi 103 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir