MMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Özerciyes: -"Zehirlenme tehlikesine karşı,…

  • Yazı boyutu
MMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Özerciyes:
  -"Zehirlenme tehlikesine karşı,…

MMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Özerciyes: -"Zehirlenme tehlikesine karşı, vatandaşlarımızın belli bir bilinçle hareket etmesi ve gerekli tedbirleri alması çok büyük önem taşımaktadır"

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Varlık Özerciyes, kışın soba ve şofbenden zehirlenmelerin yaşanmaması için vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.
     Erciyes yaptığı yazılı açıklamada, hemen her yıl sonbahar ve kış aylarında bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden soba, şofben ve kombilerden dolayı karbonmonoksit zehirlenmeleri yaşandığını ve çok sayıda insanın öldüğünü hatırlattı.
     Karbonmonoksitin kokusuz, renksiz ve tatsız bir gaz olduğunu ifade ederek, gazın özellikle uykudayken fark edilmesinin güçlüğüne dikkati çeken Özerciyes, "Bu nedenle zehirlenme tehlikesine karşı, vatandaşlarımızın belli bir bilinçle hareket etmesi ve gerekli tedbirleri alması, çok büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın alacağı tedbirlerin yanı sıra, konuyla ilgili denetimlerin aksatılmamasının zehirlenmelerin önüne geçebilecek en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır" uyarısında bulundu.
    
     -Bacaların temizliği yapılmalı-
    
     Sobaların yanlış kurulması ve yakılması, baca temizliğinin yaptırılmaması, kalitesiz ve standartlara uymayan yakıt kullanılması, soba-baca ve şofben-baca bağlantılarının yanlış yapılması gibi konular nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşanabileceğini kaydeden Özerciyes, zehirlenmelerin ve yangınların başlıca nedeninin tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar olduğunu dile getirdi.
     Bacaların standartlara uygun olması ve baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılması gerektiğine işaret eden Özerciyes, pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasına mutlaka dikkat edilmesinin önemini belirtti.
    
     -Şofben zehirlenmeleri-
    
     Şofben zehirlenmelerini önlemek için yapılması gerekenler hakkında da bilgi veren Özerciyes, bu tür zehirlenmelerin genellikle gaz kaçaklarından değil, özellikle kışın yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesi sonucu yaşandığını ifade etti.
     Bu nedenle şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesinin sağlanması gerektiğini kaydeden Özerciyes, "Şofben mutlaka bacaya bağlanmalıdır. Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalı, mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir mekana takılmalıdır" dedi.
     Özerciyes, gaz kaçağı hissedildiğinde öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörünün kapatılması, elektrik düğmeleri ile oynanmaması, alev ve kıvılcım yaratabilecek her türlü hareketten uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 265 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir