MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(4) -"Türkiye'nin 2023 ve 2050…

  • Yazı boyutu
MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(4)
  -"Türkiye'nin 2023 ve 2050…

MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(4) -"Türkiye'nin 2023 ve 2050 hedeflerine gelmesi için herkes taşın altına elini sokmalı. AA da taşın altına elini sokacak, ki görüyorum siz bunu yapıyorsunuz" -"ABD'deki ya da gelişmiş ülkelerdeki bir sektörün verileri kullanılarak, Türkiye'deki sektör için ahkam kesilmesin artık, bunu engellemek istiyoruz. Üniversitelere açık çek vereceğiz" -"Hedefimiz finansal verinin ilk andan hazırlandığı, sunulduğu bir yer haline gelmek" -"E-Genel Kurul'u ilk yapan Galatasaray Sportif AŞ oldu, sırada pazartesi günü Beşiktaş, salı günü Vakıf GYO var"

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Yakup Ergincan, Türkiye'nin 2023 ve 2050 hedeflerine gelmesi için herkesin taşın altına elini sokması gerektiğini belirterek, "Anadolu Ajansı da taşın altına elini sokacak, ki görüyorum siz bunu yapıyorsunuz" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Ergincan, Sermaye Piyasaları Veri Bankası Projesi kapsamında yapılan çalışmalara dair 2012 yılı sonu 2013 yılı ilk yarısı için 3 endeks hedeflediklerini hatırlatarak şunları anlattı:
     "Bunlar, Yatırımcı Risk İştahı Endeksi, Haciz endeksi ve Kurumsal Borçlanma Araçları Endeksi... Menkul Kıymetler Veri Bankası olmak hedefimiz de var bu projenin içinde, 6 tane alt kırılımı da var. Özyeğin Üniversitesi ile yürüttüğümüz bu projede hedefimiz, akademisyenlere bu verileri ücretsiz vermek. Bu sebeple bütün üniversitelere çağrı yapıp şunu söyleyeceğiz; 'Ben bu şekilde size verileri vereceğim, lütfen ABD'deki bir sektörün verileri kullanılarak, Türkiye'deki sektör için ahkam kesilmesin artık.' Ben bunun makalelerini, kitaplarını yazarken de çok sıkıntı yaşadım, çünkü Türkiye'de veri bulamıyordum.
     ABD ya da diğer gelişmiş ülkelerdeki verilerden yararlanılarak Türkiye sektörleri için değerlendirmede bulunuluyor. Biz bunu engellemek istiyoruz. Üniversitelere açık çek vereceğiz. Burada önemli olan şu ki, yatırımcının adını soyadını vermem. Ama bu adam nereden, yaşı kaç, tüzel kişi mi, gerçek kişi mi, kurumsal yatırımcı mı, bireysel yatırımcı mı, daha önce tekstil sektöründeyken telekom sektörüne kayan kaç kişi vardır- Burayı çeşitlendirdiğiniz zaman aklınıza hayalinize gelmeyecek akademik çalışmalar yapılacak. Bahsettiğim akademik dışsallık bu zaten. Verileri paylaşacağız ki Türkiye hakkında sağlıklı analizler yapılabilsin."
     MKK Genel Müdürü Ergincan, hedeflerinin finansal verinin ilk elden hazırlanıp sunulduğu bir yer haline gelmek olduğunu işaret ederek, 2013 yılının bunun için yoğun bir yıl olacağını söyledi.
     "2013 yılı sonunda, "Ey piyasa bendeki veriyi biliyorsun, ey üniversite sen de biliyorsun, buradan nasıl bir endeks yaparsak daha iyi olur-" diyeceklerini söyleyen Ergincan, şöyle devcam etti:
     "Olayı piyasaya bırakacağız. Bugüne kadar çıkan 3 endeks, Özyeğin'deki teknik ekip, ben ve benim ekibimden çıkan endeks önerileriydi. Bundan böyle piyasa bizden isteyecek. Tam olarak istediğimiz bu, biz işimizi yapıyoruz. Mesela bankaların araştırma departmanları bana diyecek ki, 'Ben İç Anadolu Bölgesi'nin risk durumunu bilmiyorum. Bana il il kaç yatırımcı olduğu ve bunların kaç tanesine haciz geldiği bilgisini verir misin-' Bunu il il hesapladığımızı düşünün, bir banka bir bölgeye kredi vermeyi ya da şube açmayı düşündüğü zaman ya da hükümetimiz bir bölgeye teşvik vermeyi düşündüğü zaman, bu bölgedekilerin ne durumda olduğunu görecek."
    
     -"E-Genel Kurul'da sıra Beşiktaş'ta..."-
    
     Ergincan verilerin güncelliğine ilişkin de, MKK özelinde ve Takasbank, İMKB gibi kurumlarda da verilerin güncel olmaması gibi bir sıkıntının söz konusu olmayacağını kaydederek şu değerlendirmede bulundu:
     "Ama özel sektöre ilişkin, anket çalışmaları ve geri dönüşlerde süreden kaynaklanan bir sıkıntı olabiliyor. Biz Sermaye Piyasası'ndaki verilerin güncel ve doğru bir şekilde sunulmasını hedefliyoruz. Bir üst halka olarak, bankacılık, sigortacılık gibi sektörleri de ekleyebilirsek, o zaman finansal piyasalara ilişkin olarak, güncel ve doğru veri sıkıntısı kalmamıştır diyebiliriz. Biz bunun ilk ciddi adımını, adını 'Veri Bankası Projesi' koyarak atıyoruz. Gerekli altyapıyı kurarak şunu sağlayacağız, bu ülke aslında tarihi bir dönemece girdi, hedefi koydu. Hedefe ulaşmak için herkesin taşın altına elini sokması lazım. Anadolu Ajansı da taşın altına elini sokacak, ki görüyorum siz bunu yapıyorsunuz. Bütün kurumlar bunu yaptığı zaman, güncel veri yokmuş, Moody's şunu demiş, bunların çok önemi yok. Güneşi balçıkla sıvayamazsınız."
     Elektronik Genel Kurul Sistemi (EGKS)'ne ilişkin çalışmalar kapsamında Ergincan, EGKS projesi ile birlikte dünyada bir ilki başardıklarını belirtti.
     Ergincan projeye ilişkin, "Bu ilk şu, Türkiye'de tüccar kanununun değişmesi ile birlikte, Bakanlığın büyük inisiyatif alarak, borsaya kote şirketlerin elektronik genel kurulu zorunlu kılması, bizim de bu zorunluluğu yerine getirecek gerekli altyapıyı kurmamızla birlikte bu dev proje dünyada hayata geçirildi. Bunu ilk yapan Galatasaray Sportif AŞ oldu, sırada pazartesi gün Beşiktaş, salı gün Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) var. Sonra da aralık ayının sonunda var. Ama ne yazık ki burada bazı sıkıntılarımız var, şirketlerle ilgili bazı sıkıntılarımız var. Şirketlerin farkındalıkları çok az, her şirkete ayrı ayrı eğitim veriyoruz. MKK olarak İstanbul Finans Merkezi projesine de kendimiz dahil olduk, taşın altına elini sokmaktan kastım o." dedi.
     Yatırımcıların henüz kaydettirmemiş oldukları, sakladıkları hisse senedi ve yatırım fonlarına yönelik daha önce yaptığı değerlendirme hatırlatılan Ergincan şöyle devam etti:
     "MKK yurt dışındaki örnekleri alarak bir öneride bulundu, SPK'ya 'Bir süre verilsin ve bu sürenin sonunda getirmeyenler artık hak iddia edemesinler' dedi. Bu yılın sonunda bu süre bitiyor. Bu süreyi artırma inisiyatifi bizde değil SPK'da. Fakat taslak metinde de süre, 7 yıl geçtiği için, bu sürenin uzaması bu saatten sonra mümkün değil.
     O yüzden burada tekrar seslenmek istiyorum; biz MKK olarak insanların canı yanmasın diye üzerimize düşenden fazlasını yapıyoruz. Bunu hep söylemeye çalışıyoruz. 'Lütfen getir bak, hakkını kaybedeceksin' diyoruz.
     Şu anda 200 milyon liraya yakın bir kıymet gelmemiş durumda, 506 milyarlık bir kıymetin yanında 200 milyonluk bir kıymet çok büyük bir rakam değil ama bireysel olarak bakıldığında bu kağıtlar insanların elinde. Bu rakam belki yıl sonuna doğru biraz daha düşer.
    
     -"Borsalar finans piyasalarının vitrinidir"-
    
     Ergincan, MKK olarak yapılan ve yapılacak bölgesel işbirlikleri ve anlaşmalara dair sorulan soru üzerine, şunları kaydetti:
     "Bizim bazı ülkelerle anlaşmalarımız var zaten, ve bundan sonra da olacak. Şunu unutmamak lazım, borsalar aslında finans piyasalarının vitrinidir.
     Bugün talimatınızı verirsiniz, 'şunu al şunu sat' dersiniz. Peki sonra ne olur- O kıymetler hesabınıza nasıl geçer, o para satın alan kişiye nasıl geçer- İşte hep takas ve saklama kurumları denilen Takasbank ve MKK'nın işidir o. 2 gün sonunda bunlar el değiştirir. Bir işlemi yapmak önemli değil, işlemi sonuçlandırmazsanız, takasını saklamasını, hak sahipliği bilgilerini doğru düzgün yapmazsanız hiç kimse hiçbir ülkeye yatırım yapmaz.
     25 yıldan beri bu sistemler düzgün çalıştığı için yabancılara artı bir güven unsuru olmuştur. İMKB'nin anlaşma yaptığı bütün borsalarla, bütün karşı kurumlarla mutlaka Takas'ın ve MKK'nın da anlaşma yapması gerekliliğini aklımızdan çıkarmayalım. Diğer türlü kıymet ve para alma konusunda ciddi sıkıntı yaşanır."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir