MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(3) -"5 milyon liranın üzerinde portföyü…

  • Yazı boyutu
MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(3)
  -"5 milyon liranın üzerinde portföyü…

MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(3) -"5 milyon liranın üzerinde portföyü olan 770 bin bireysel yatırımcının bütün hareketlerini izleyerek bir Risk İştahı Endeksi oluşturduk. Bu tam anlamıyla dünyada olmayan bir endeks" -"21 milyon yatırımcıya ait 40 milyon hesabın her gün 2,5 milyon işleminin tamamen elektronik ortamda listesi tutuluyor"

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Yakup Ergincan, 5 milyon liranın üzerinde portföyü olan 770 bin bireysel yatırımcının bütün hareketlerini izleyerek bir Risk İştahı Endeksi oluşturduklarını belirterek, "Bu tam anlamıyla dünyada olmayan bir endeks. Genellikle risk iştahı endeksleri ankete dayalı endekslerdir. Biz kimseye bir şey sormuyoruz çünkü kayıtların hepsi bizde. Bugün-yarın bu endeksi yayınlamaya başlayacağız. Daha sonra Haciz Endeksi ve Kurumsal Borçlanma Endeksi yayınlayacağız" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Ergincan, 21 milyon yatırımcıya ait 40 milyon hesabın her gün 2,5 milyon işleminin tamamen elektronik ortamda listesinin tutulduğu bilgisini verdi.
     Geçen sene başlattıkları Sermaye Piyasası Veri Bankası Projesi'ne değinen Ergincan, bilgi birikimlerinden faydalanarak istatistikler ürettiklerini söyledi.
     Bunun en çarpıcı olanının Yatırımcı Risk İştahı Endeksi olduğunu aktaran Ergincan, bu endeksi hesapladıklarını ve yakında konuyla ilgili açıklama yapacaklarını dile getirdi.
     5 milyon liranın üzerinde portföyü olan 770 bin bireysel yatırımcının bütün hareketlerini izleyerek bir Risk İştahı Endeksi oluşturduklarını anlatan Ergincan, "Bu tam anlamıyla dünyada olmayan bir endeks. Genellikle risk iştahı endeksleri ankete dayalı endekslerdir. Biz kimseye bir şey sormuyoruz çünkü kayıtların hepsi bizde. Bugün-yarın bu endeksi yayınlamaya başlayacağız. Daha sonra Haciz Endeksi ve Kurumsal Borçlanma Endeksi yayınlayacağız" diye konuştu.
     Piyasadaki yabancı payının hisse bazında da ölçüleceğini dile getiren Ergincan, bunların ölçüleceğini ve büyük etkisinin olacağını ifade etti.
     Ergincan, gerek hükümetlerin gerek diğer kurumların daha iyi karar alabileceğini aktararak, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bu ülkedeki en büyük eksiklerden birisi bilgiye ve veriye ulaşma eksiği. Konuşmamın başında suçladığım S&P ve Fitch'in bir tane belki haklı yönü olabilir. Eğer açıklamada şunu soruyorlarsa, 'Biz istediğimiz verilere çok rahat ulaşamıyoruz' diyorlarsa haklılar. Öyleyse bu adamları çağıracağız buraya ve 'Sen hangi veriyi alamıyorsun da, denklemde 0 koyduğunuz için bu ülkenin notu düşüyor' diyeceğiz. Finansal bir veri beklentileri varsa bunu hemen sağlamalıyız. Biz şuna soyunduk; Takasbank ayrı yapsın, İMKB ayrı yapsın, SPK ayrı yapsın... Biz artık yatırımcıyı bilgilendirme merkezi durumuna geldik. Endeks bizim işin medyatik kısmı ama asıl arka planda ciddi bir yapılanma var ve o yapılanma sayesinde veri dağıtım politikamızı da değiştiriyoruz. 2013'te her kesime hitap eden çeşitli istatistikler göreceksiniz."
    
     -MKK'da toplanan bilgilerin başkalarına sızdırılıp sızdırılmadığına yönelik endişeler...-
    
     Ergincan, haciz konusundaki hesapların ciddi bir öncü gösterge olabileceğine dikkati çekerek, "Maliye Bakanlığı'nın e-haciz uygulaması bizim sistem üzerinden çalışıyor. Burada Türkiye nereye gidiyor- Haciz miktarları arttı mı- Hangi illerde risk var- Bunlar görülebilir" dedi.
     MKK'ya haciz konusunda sadece sermaye piyasası ürünü olan değil tüm haciz verilerinin geldiğini aktaran Ergincan, bu verilere bakılarak "Maliye'nin kimlerden neyi alamadığını, kaç tane tüzel kişinin olduğunu, daha önce bu tüzel kişiler hakkında başka haciz bilgisi gelmiş mi, hangi sektörlerde var" sorularının cevabı olduğunu ifade etti.
     Yakup Ergincan, MKK'da toplanan bilgilerin başkalarına sızdırılıp sızdırılmadığına yönelik endişeler hakkında şunları söyledi:
     "Bu soruları soranlar, bunları düşünenlerin bilgi eksikliği var. Bunun sebebi bizleriz. Kendimizi çok doğru, düzgün tanıtamadık. Yatırımcılar çekingenlikler ve soru işaretleriyle dolu. Ama MKK, kurulduğu günden beri bilgi güvenliğine önem vermiş bir kuruluştur. Bu da ulusal değil uluslararası bir kuruluştan aldığı güvenlik sertifikasıyla taçlandırılmıştır. Bizde Bilgi Güvenliği Sistemi vardır. e-imzanız olmadan herhangi bir rapor alamazsınız. e-imzanızı attığınız zaman sizin hangi saatte o bilgiyi aldığınız zaman bile çok nettir. Yetkililer vardır. Bizim 180 tane çalışanımız vardır. Bu raporlama yetkisini alan 10-15 kişi var. Onlar da sürekli olarak izlenirler. Şöyle bir yanlış algılama var; şirketler bir hafa gecikmeli olarak, ismini gizlemeyen yatırımcılarına, ortaklarına ilişkin bizde rapor alma salahiyetleri var. Çünkü mevzuat öyle söylüyor. O şirketin yetkilisi, o şirketin destek aldığı aracı kurumun e-imzası var. Bende bir yetkisi var, kurul da onay vermiş. Gecikmeli ortaklar listesini alıp da sağda solda bir yerlerle paylaşıyorsa bu MKK ile ilgili bir şey değildir. Bu tamamen o kurumların ciddi bilgi güvenliği sıkıntısıdır. Onların incelenmesi gerekir. Çok hassas bilgiler var burada. 21 milyon yatırımcının 40 milyon hesabının içindeki kıymetlerin ayrıntısı var."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir