MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(2) -"Türkiye'de yatırımcı sayısı son 5…

  • Yazı boyutu
MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(2)
  -"Türkiye'de yatırımcı sayısı son 5…

MKK Genel Müdürü Ergincan, AA Finans Masasına konuk oldu:(2) -"Türkiye'de yatırımcı sayısı son 5 yılda 850 bin kişilerden 1 milyon 92 bin kişiye ulaştı. Bunlar bireysel yatırımcı. Ama yabancılara baktığımızda bunların yüzde 99'u kurumsal yatırımcı. Biz Türkiye'nin kurumsal yatırımcı eksiğini yabancılara outsource etmişiz. Esas tartışılması gereken konu bu" -"BES'te 100 lira + 25 lira uygulamasında hükümetin 25 liranın doğrudan hisse senedi piyasasına yatırılması şartı getirmesi gerekiyor" -"Sabit getirilerle refahtan nasıl pay alabilirsiniz- Yüzde 25'lik reel faizler yok artık. Reel faiz artık İMKB'de var"

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Yakup Ergincan, Türkiye'de yatırımcı sayısının son 5 yılda 850 bin kişilerden 1 milyon 92 bin kişiye ulaştığını belirterek, "Bunlar bireysel yatırımcı. Ama yabancılara baktığımızda bunların yüzde 99'u kurumsal yatırımcı. Biz Türkiye'nin kurumsal yatırımcı eksiğini yabancılara outsource etmişiz. Esas tartışılması gereken konu bu. Yerli fonlarımız neden hisse senedine yatırım yapmaz da yabancılar yatırım yapar, anlaşılır gibi değil" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Ergincan, yayınladıkları verilerin içinde en medyatik olanının borsada işlem gören portföylerdeki yabancıların oranı olduğunu söyledi.
     1995 yılından itibaren Türkiye'de müşteri bazında saklama sistemine geçilmesi ile beraber bu oranın yüzde 40-45'ten, bugünkü seviyesi olan yüzde 64'lere geldiği bilgisini veren Ergincan, "İki kritik tarih var. Bir tanesi Ekim 2007'de bu oran yüzde 72,5'a çıktı. Bu sene haziranda da yüzde 62,5'a düştü. Şu anda 64,8 civarında. Yabancıların hisse senedi portföyü anlamında doğrudan alımları bu yıl 2 milyar doları bulmuş durumda. Ama bu Fitch'in notunu açıklamasından hemen sonra değil, hemen hemen 8-10 aylık bir periyotun sonunda kademeli olarak arttı" dedi.
     Engincan, Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu verilmediği halde borsada halka açık kısmın yüzde 65'inin yabancıların elinde olduğunu anımsatarak, Moody's ve S&P'ye bu oranların gönderilmesi gerektiğini kaydetti.
     Türkiye'nin sermaye piyasasının yeteri kadar büyük olmadığını ve bu piyasanın büyütülmesi gerektiğine dikkati çeken Ergincan, borsada işlem gören şirketlerin piyasa değerinin 506 milyar liraya ulaştığını, yüzde 66'sının yerlilerin, yüzde 34'ünün ise yabancıların elinde olduğunu, ancak halka açık kısımda tam tersi bir durum olduğunu ifade etti.
     Ergincan, Türkiye'de geriye dönük gerçekleşen halka arzların miktarları ve bunların iskonto oranlarının kayıtlı olup olmadığına yönelik bir soruya ise şu yanıtı verdi:
     "Bu kayıtları destekleyen kayıtlarımız var. Doğrudan kayıtların İMKB kaynaklı olması gerekiyor. Her halka arz, 15-40 bin gibi değişen rakamlarla yeni yatırımcı getirmiş. Bu da gösteriyor ki, 375 şirket değil aslında hedef olan 1000 şirkete ulaştığımızda bizim şu anda 1 milyon 92 bin olan yatırımcı sayımızın çok ciddi şekilde artacağını düşünüyoruz. Başka taraftan bakılacak olursa, bireysel yatırımcı sayısının artması çok önemli mi- Bana sorarsanız değil. Türkiye'de yatırımcı sayısı son 5 yılda 850 bin kişilerden 1 milyon 92 bin kişiye ulaştı. Bunlar bireysel yatırımcı. Ama yabancılara baktığımızda bunların yüzde 99'u kurumsal yatırımcı. Biz Türkiye'nin kurumsal yatırımcı eksiğini yabancılara outsource etmişiz. Esas tartışılması gereken konu bu. Yerli fonlarımız neden hisse senedine yatırım yapmaz da yabancılar yatırım yapar, anlaşılır gibi değil. Almanya'da bir programa gitmiştim ve şu örneği vermiştim; aynı şirkette çalışıyorsunuz, birinizin adı Hasan, diğerinin adı Hans. Sen o birikimlerini çarçur ettin ama bu adam emeklilik parasıyla Almanya'da bir fona girdi. O fon aslında 15-20 yıldan beri Türkiye'ye de yatırım yaptı. Hans reel anlamda 8-10 kat kazanırken, Türk Hasan hiçbir şey kazanamadı. Şimdi emekli oldular. Çalışırken aynı maaşı almalarına rağmen Hans'ın 10 kat refahı var ve buna Türkiye'ye yatırım yaparak kavuştu. Hasan buna yapmadı. Fitch, Moody's'i, S&P'yi tartışıyorsak, aslında kurumsal yatırımcıları da tartışmamız lazım."
    
     -"Bireysel Emeklilik Sistemimiz büyürse refahımız da büyür"-
    
     MKK Genel Müdürü Ergincan, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 100 lira + 25 lira uygulamasında hükümetin 25 liranın doğrudan hisse senedi piyasasına yatırılması şartı getirmesi gerektiğini belirterek, "O zaman yüzde 20'si doğrudan hisse senedine yatırılmış olacak. Bireysel Emeklilik Sistemimiz büyürse refahımız da büyür. Türk hisse senetlerine yatırım yapan Türk kurumsal yatırımcılarının Türk yatırımcılarına 10-15 sene sonra hediye edeceği çok önemli bir meta var artık; büyüyen Türkiye'nin hisse senetleri" şeklinde konuştu.
     Borsadaki manipülasyon oranının yüzde 1-1,5'u geçmeyeceğini ifade eden Ergincan, bu konuların medyatik olduğu için çok fazla göz önünde olduğunu söyledi.
     Yatırımcıların da dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Ergincan, kurumsal fonlara, yatırım fonlarına, bireysel emekliliklere yatırım yapması gerektiğinin altını çizdi.
     Toplam menkul kıymet fonlarının yüzde 3'ünün hisse senedine yatırıldığı, BES'e yatırılan kısmın ise yüzde 5-6'sını geçmeyeceği bilgisini veren Ergincan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "BES'te 25-30 yıllık bir plan olacak. Siz yüzde 90'ını kısa vadeli kağıtlara yatıracaksınız, sonra 'büyüyen Türkiye'nin refahından pay alacağız' diye iddia edeceksiniz. Sabit getirilerle refahtan nasıl pay alabilirsiniz- Yüzde 25'lik reel faizler yok artık. Reel faiz artık İMKB'de var. Bu şirketlerin temettü büyüklükleri, potansiyelleri... 25 yıl yabancılar burada 50'ye, 65'e, 70'e varan oranlarla yatırım yapmışlar. Bunu görmeyen bireysel yatırımcılar var. Bunu anlatmamız lazım yatırımcılara."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir