MKK'dan yeni komisyon indirimi...

  • Yazı boyutu
MKK'dan yeni komisyon indirimi...

MKK'dan yeni komisyon indirimi...

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), sabit getirili menkul kıymetlerin merkezi saklama komisyonlarının tamamında yüzde 50 indirim yaptı.
     MKK açıklamasına göre kuruluş, 2023 yılı vizyonu ve İstanbul Finans Merkezi Projesi doğrultusunda sermaye piyasalarının büyümesini, yeni araçların işlem görmesini, yeni halka arzların ve ihraçların yapılmasını karlılığını artırma fırsatı olarak görmek yerine, bu durumu merkezi saklama maliyetlerini sürekli azaltma fırsatı olarak değerlendiriyor.
     Kuruluş, komisyon ve ücret indirimleriyle ana faaliyet gelirlerini sürekli azaltırken, katma değerli proje ve hizmetlerle gelirlerini artırmayı hedefliyor. MKK daha önce Haziran 2011 tarihinde de bu hedef doğrultusunda başta hisse senedi merkezi saklama komisyonları olmak üzere komisyon oranlarını önemli ölçüde düşürmüştü.
     Açıklamaya göre, DİBS'lerin müşteri bazında kaydileştirilmesiyle birlikte, MKK'da merkezi saklaması yapılan sermaye piyasası araçlarının toplam tutarı 663 milyar TL'ye ulaşırken, MKK'nın Sermaye Piyasası Kurulu'na yaptığı komisyon indirimi başvurusu sonucunda, DİBS, Özel Sektör Borçlanma Araçları, Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler, Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler ve Kira Sertifikaları için merkezi saklama komisyonlarının yüzde 50 indirilmesi ve anapara kıymetler için on binde 0,5 ve anaparadan ayrı takip edilen kuponlar için on binde 0,05 olarak belirlenmesine karar verildi.
     MKK yetkilileri ayrıca, yeni vizyonu doğrultusunda ekim ayında yapılacak gözden geçirme çalışmaları sonucunda gerekirse ücret ve komisyon tarifesinde yeniden indirim yapılabileceğini de ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir