Mısırlı iş adamları: Çin, Sina'nın kalkınmasına ortak olacak

  • Yazı boyutu
Mısırlı iş adamları: Çin, Sina'nın kalkınmasına ortak olacak

Mısırlı iş adamları: Çin, Sina'nın kalkınmasına ortak olacak

Mısır İş adamları Grubu Başkan Yardımcısı Usame Ferid, Çin'in Sina'yı kalkındırma projesi içinde yer alacağını söyledi.
     Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye Çin gezisinde eşlik eden iş adamlarından Usame Ferid, Pekin'deki Mısır-Çin İş adamları konferansında AA muhabiri ile yaptığı mülakatta Mısır- Çin ortaklığının Mısır'ı Afrika'da sanayi kapısı ve kara kıtanın gelişmesine öncülük yapacağını belirtti.
     Ferid, Çin ziyaretinin zamanlamasının ve Mursi'nin büyük devletlere yapacağı ziyaretlerin ilki olmasının tesadüf olmadığını belirtti. Mısır'daki eski rejim nedeniyle dost ülkelerin bile Mısır'ın yanında yer alma konusunda isteksiz olduğunu ileri süren Ferid, Avrupa ve Amerika'nın ekonomik krizlerle boğuştuğu bu dönemde Çin'in nakit fazlası bulunan güçlü bir ekonomiye sahip olmasına dikkati çekti.
     Ferid, Mısır'daki yeni yönetimin Çin ziyareti ile ekonomik kalkınma için kaynak çeşitliliği arayışında olduğuna dair bir mesaj verdiğini ileri sürdü.
     Mursi'nin Çin ziyaretine eşlik eden heyet üyesi Ferid, bu ziyarete 75'den fazla iş adamının katıldığına işaret ederek Mübarek Döneminde iş dünyasındaki tekelleşmenin bu şekilde kırılmasının hedeflendiğini belirtti.
     Ferid, Mursi'nin generalleri görevden alan son kararının Mısır'ın istikrarına olumlu etki yaptığını, ülke yönetiminde birlik sağlandığını belirterek, "Ekonomi yönetimi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde bu birliğin açıkça hissedildiğini gördük" dedi.
     Cumhurbaşkanı Mursi, iki hafta önce aldığı sürpriz bir kararla 25 Ocak 2011 halk devriminden bu yana ülkeyi yöneten Yüksek Askeri Konsey Başkanı ve Savunma Bakanı Tantavi ile Genelkurmay Başkanı Sami Annan'ı görevden almıştı. Uluslararası gözlemciler bu karar ile Mursi'nin Mısır'da gerçek anlamda iktidara gelişinin sağlandığını kaydetmişti.
     Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'den tecrübelerini aktarmalarını istediklerini belirten Usame Ferid, iki ülke arasındaki görüşmelerde Afrika'ya Çin sanayisinin ulaştırılmasında Mısır'ın bir kapı olmasının hedeflendiği kaydetti.
     Mısırlı İşadamı Usame Ferid, Mısır halkının yüzde 40'ının fakirlik sınırının altında yaşadığına işaret ederek, tek hedeflerinin Mısır ekonomisini güçlendirmek olduğunu söyledi.
     Çin ile ticaret yapan önde gelen Mısırlı iş adamları, Mursi'nin Çin ziyaretinin Mısır ticaretine olumlu katkı sağlayacağını umuyor.
     Bugün Çin'in başkenti Pekin'e gelen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 36 saatlik ziyaretinin ardından, Bağlantısızlar Hareketi'nin zirvesine katılmak üzere Tahran'a geçecek.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir