Mısırda hasat hazırlığı -Bu yıl yüzde 20 üretim artışı beklenen mısırda yaklaşık bir ay sonra…

  • Yazı boyutu
Mısırda hasat hazırlığı
  -Bu yıl yüzde 20 üretim artışı beklenen mısırda 
  yaklaşık bir ay sonra…

Mısırda hasat hazırlığı -Bu yıl yüzde 20 üretim artışı beklenen mısırda yaklaşık bir ay sonra başlayacak hasat öncesinde üreticiler Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıklayacağı fiyatı bekliyor

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova'da, bu yıl pamuk yerine çoğunlukla mısıra yönelen üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıklayacağı fiyatları bekliyor.
     Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, yaptığı açıklamada, üreticilerin bir yıl hangi ürün para kazandırdıysa, ertesi yıl da aynı ürüne yöneldiğini ya da pamukta olduğu gibi fiyatı düşen ürünün ekiminden uzaklaştığını kaydetti.
     Bu yıl pamuktaki düşüşün üreticiyi daha çok mısıra yönelttiğini ifade eden Çorat, bu durumdan üreticinin zararlı çıkmamasını ümit ettiklerini vurguladı.
     Çorat, üreticinin en yakın dostunun TMO olduğunu dile getirerek, bu yıl yaşanan yüzde 20 rekolte artışının piyasada talep fazlası oluşturmaması için TMO'nun mutlaka devreye girmesini beklediklerini bildirdi.
     Çiftçinin alın terini heba edecek herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması, şimdiden önlem alınması için çaba gösterdikleri anlatan Çorat, şunları kaydetti:
     "Bakanlığın, son yıllarda uyguladığı olumlu politikalarla çiftçilerimize olumlu yaklaşımı en büyük güvencemiz. Hasada az bir süre kala mısırın kilosu piyasada 0.57 TL'den satılıyor. Hasatla birlikte oluşacak arz fazlasının üreticiyi mağdur etmemesini ümit ediyoruz. Türkiye'nin toplam mısır üretimi 4 milyon ton civarında. Bunun önemli bir bölümü de Çukurova'da yetişiyor. Türkiye'de tahıllar içinde buğday ve arpadan sonra en geniş ekim alanına sahip bitki mısırdır. Mısır, hem insan beslenmesinde hem de hayvan yemi olarak kullanılıyor. Ancak, son dönemlerde önemli bir alıcı kitle olan yem sektörünün, daha çok arpa ve buğdaya yönelmesi dikkat çekici. Oysa, mısır, içerdiği proteinle özellikle kanatlı sektörü için vazgeçilmez olmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 224 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir