Mısır, yabancı yatırımcıların ilgi odağı -Mısır'a 27 milyar dolarlık yatırım

  • Yazı boyutu
Mısır, yabancı yatırımcıların ilgi odağı
  -Mısır'a 27 milyar dolarlık yatırım

Mısır, yabancı yatırımcıların ilgi odağı -Mısır'a 27 milyar dolarlık yatırım

Mısır'a yapılan yabancı yatırımların toplam tutarının, yaklaşık 27 milyar doları bulacağı belirtildi.
     AA muhabirinin Mısır Yatırım Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, bakanlık Mısır'daki projeleri gerçekleştirmek için yatırım yapacak Türkiye, Katar, Malezya ve İtalya orijinli yatırımcıların başvurularını değerlendirmeye aldı. Yatırımların toplam tutarının 27 milyar doları bulacağı kaydedildi.
     Yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Mısır, genel yatırım ve finansman programıyla ülkeye yaklaşık 44,3 milyar dolarlık yatırım çekmeyi planlıyor.
     Katarlı yatırımcıların Mısır'da gerçekleştireceği iki proje için yakında 9 milyar dolarlık yatırımda bulunacağını belirten bakanlık yetkilileri, projeleri hayata geçirecek şirket isimlerini açıklamaktan kaçındı.
     Yetkililer ayrıca, Ortadoğu'daki en büyük şirketlerden biri olan İtalyan petrol şirketi Eni'nin, petrol ve gaz araştırmaları için 18 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi.
     Mısır Cumhurbaşkanlığı, 6 Eylül'de Katar'ın enerji üretimi, sanayi ve turizm sektörlerine 18 milyar dolarlık yatırımda bulunacağını ve Mısır Merkez Bankası'na 2 milyar dolar yatıracağını açıklamıştı.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir