Mısır üreticisi TMO'dan müdahale fiyatı istiyor -Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Doğru: "Bu…

  • Yazı boyutu
Mısır üreticisi TMO'dan müdahale fiyatı istiyor
  -Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Doğru: "Bu…

Mısır üreticisi TMO'dan müdahale fiyatı istiyor -Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Doğru: "Bu yıl hava koşulları nedeniyle yüzde 20 rekolte kaybı yaşayan mısır üreticisi, şu anda piyasada oluşan fiyatlarla da ikinci bir hayal kırıklığı yaşıyor" -"TMO'nun, mısır için müdahale alım fiyatını açıklamakta hızlı davranmasını bekliyoruz"

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl hava koşulları nedeniyle yüzde 20 rekolte kaybı yaşayan mısır üreticisinin şu anda piyasada oluşan fiyatlarla da ikinci bir hayal kırıklığı yaşadığını bildirdi.
     Doğru, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin ihtiyacı olan mısırın yaklaşık yarısını üreten Adana'da, mısır hasadının başladığını, üreticinin şu andaki piyasa fiyatları nedeniyle ürününü satmak istemediğini belirtti.
     Dünyanın en büyük mısır üreticisi konumundaki ABD'de yaşanan son 50 yılın en büyük kuraklığı nedeniyle, dünyada mısır fiyatlarının rekor seviyelere ulaştığını ifade eden Doğru, şunları kaydetti:
     "Şu anda Mersin teslimi ithal mısır fiyatı gümrük masrafları ve ithal fonu hariç tonu 360 dolar, yani 650 liradan giriş yapıyor. Bunun yanı sıra yurt dışındaki mısır fiyatlarının, kısa süre içerisinde daha da artacağı tahmin ediliyor. Dünya fiyatları rekor seviyelerde seyrederken, dünyanın en pahalı mazotunu ve gübresini kullanan, maliyetleri her yıl enflasyon oranlarının üzerinde artan ve geçen yıla göre en az yüzde 20 verim kaybı olan mısır çiftçimiz, mısırın ton fiyatının 540 TL civarında oluşmasına büyük tepki gösteriyor. Bu yıl hava koşulları nedeniyle yüzde 20 rekolte kaybı yaşayan mısır üreticisi, şu anda piyasada oluşan fiyatlarla da ikinci bir hayal kırıklığı yaşıyor."
     Doğru, dünyadaki ham madde fiyatlarındaki artışı örnek göstererek, yem fiyatlarına üst üste zam yapan yem sanayisinin, dünyanın en kaliteli mısırına, geçen senenin altında fiyat teklif etmesinin kabul edilmez olduğunu bildirdi.
     Mısır sanayicisinin açıkladığı fiyatın da tatminkar olmadığına dikkati çeken Doğru, "Her fırsatta, üreticilerle işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen ve bizlere ucuz maliyetle üretilen, dünya mısır fiyatlarını örnek gösteren nişasta sektörü ise, açıkladığı fiyatla samimiyetten maalesef uzak kalmıştır" ifadelerini kullandı.
     TMO'nun çiftçinin kara gün dostu olduğunu belirten Doğru, şöyle devam etti:
     "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ve Toprak Mahsulleri Ofisi yönetimi ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, üreticimizin bu fiyatlarla mağdur olduğunu ve mısır alım fiyatının açıklanarak piyasalara acilen alım yönünde müdahale edilmesi gerektiğini bildirdik. Kendilerinden, piyasaları yakından takip ettiklerini ve fiyatın yakında açıklanacağı bilgisini de memnuniyetle aldık. Umuyoruz ki açıklanacak fiyat çiftçimizin beklentilerini ve alın terini karşılayacak miktarda olacaktır. TMO'nun, mısır için müdahale alım fiyatını açıklamakta hızlı davranmasını bekliyoruz."
     Üreticilere de çağrıda bulunan Doğru, "Mısır üreticilerimizin bu bilgiler ışığında malını pazarlamasını ve imkanı varsa malını bir süre daha bekletmesinin daha doğru olacağı kanaatiyle tüm üreticilerimize bereketli ve kazançlı bir hasat dönemi dileriz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 223 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir