Mısır-Türkiye Kalkınma İşbirliği Programı -Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Mısır'ın siyasi ve ekonomik…

  • Yazı boyutu
Mısır-Türkiye Kalkınma İşbirliği Programı
  -Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Mısır'ın siyasi ve ekonomik…

Mısır-Türkiye Kalkınma İşbirliği Programı -Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Mısır'ın siyasi ve ekonomik başarısı sadece Mısır için değil tüm bölge için önemli. Mısır'da gerçekleşecek gelişmeler ve başarılar tüm bölgeyi olumlu yönde etkileyecek" -Mısır Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Al-Araby: -"Karşılıklı yapılan ziyaretler, ilişkileri iyiden daha iyiye götürecek"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Mısır'ın siyasi ve ekonomik başarısının sadece Mısır için değil tüm bölge için önemli olduğunu, Mısır'da gerçekleşecek gelişmelerin ve başarıların tüm bölgeyi olumlu yönde etkileyeceğini bildirdi.
     Bakan Yılmaz, Mısır Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ashraf Al-Araby ve beraberindeki heyetle makamında görüştü.
     Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Yılmaz, Mısır ile Türkiye'nin kalkınma işbirliği ve deneyimlerini paylaşma konusunda yararlı toplantıların gerçekleştiğini söyledi.
     Mısır-Türkiye Kalkınma İşbirliği Programı'nın imzalanacağını ifade eden Yılmaz, Mısır'ın ortak tarihe, benzer kültürel özelliklere sahip bir ülke olduğunu kaydetti.
     Yılmaz, Mısır'ın nüfus bakımından Arap dünyasında birinci, Afrika kıtasında ikinci konumda olduğunu bildirerek, ülkede gerçekleşen devrimle halkın iradesini yönetime yansıttığını ve geçiş dönemi yaşandığını ifade etti.
     Siyasi alanda yapılan devrimi Mısır'ın kalkınma alanında da yapacağına inandığını dile getiren Yılmaz, şu anda yaşanan geçiş döneminin kısa sürede atlatılacağına olan inancını dile getirdi.
     Bakan Yılmaz, siyasi istikrarın sağlanması ve reformlarla Mısır'da büyüme hızının orta vadede üst düzeylere çıkacağını ifade ederek, "Mısır'ın siyasi ve ekonomik başarısı sadece Mısır için değil tüm bölge için önemli. Mısır'da gerçekleşecek gelişmeler ve başarılar tüm bölgeyi olumlu yönde etkileyecek" diye konuştu.
     Türkiye ve Mısır arasında ilişkilerin siyasi ve ekonomik açıdan iyi durumda olduğunu bildiren Yılmaz, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar hakkında bilgi verdi.
     Mısır ile Türkiye arasında 2012 yılında 5 milyar doların üzerine çıkan ticaret hacminin bulunduğunu anlatan Yılmaz, bunun iyi bir rakam olduğunu ancak yeterli olmadığını söyledi.
    
     -"2014 Türkiye-Mısır Kültür ve Turizm Yılı"-
    
     Bakan Yılmaz, 2014 yılının karşılıklı olarak Türkiye-Mısır Kültür ve Turizm Yılı ilan edilmesi konusunda uzlaşmaya varıldığına işaret ederek, "İki ülkenin önemli tecrübeleri var. Bunları paylaşmaları her iki ülkenin faydasına. Biz sadece Mısır ile mal ve ticaret yapmayacağız, aynı zamanda bilgi alışverişi de yapmamız gerekiyor. Bunu bürokrasi düzeyinde en etkili şekilde yapmaya çalışacağız" dedi.
     Mısır ile imzalanacak programla 4 alanın öncelikli olarak belirlendiğine dikkati çeken Yılmaz, bunların sosyal destek ve yoksullukla mücadele, atık yönetimi, kent içi ulaşım, istihdam ve mesleki eğitim konuları olduğunu söyledi.
     Mısır ile önümüzdeki dönemde çeşitli başlıklar altında işbirliğinin gelişeceğini ifade eden Yılmaz, bu işbirliklerinin iki ülkenin kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunacağını belirtti.
     Kalkınma sürecinin sadece parayla olmadığını vurgulayan Yılmaz, "Bilgi tabanlı iyi yönetimin kalkınmanın esas unsurudur. Kalkınmış ülkelere baktığımızda doğal kaynaklarla veya başka şeylerle izah edemiyoruz bunu. Esas unsur insan unsuru. Biz, kalkınmanın insan odaklı anlaşılması gerektiğini vurguluyoruz. İnsana, yönetime, bilgiye ne kadar yatırım yaparsak kalkınmamızı da o kadar sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde götürürüz diye inanıyoruz" diye konuştu.
    
     -"Karşılıklı deneyim alışverişi yapılacak"-
    
     Konuk Bakan Al-Araby ise Mısır'da yaşanan devrim sonrasında Türk halkının ve Türk hükümetinin kendilerine gösterdiği destekten dolayı teşekkür etti.
     İki ülke arasındaki ilişkilerin çok köklü tarihe dayalı güçlü ilişkileri bulunduğunu ifade eden Al-Araby, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'a yaptığı ziyaretlerin bu ilişkileri iyiye götüreceğini bildirdi.
     Mısır ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalarla karşılıklı deneyim alışverişinin yapılacağını anlatan Al-Araby, yapılan bu anlaşmalarla sadece mal ve hizmet alışverişinin değil, insan odaklı alışverişin de olacağını söyledi.
     Al-Araby, "Karşılıklı yapılan ziyaretler, ilişkileri iyiden daha iyiye götürecek" dedi.
     Kahire'de yapılacak teknik komisyonun ikinci toplantısına Bakan Yılmaz'ı davet eden Al-Araby, gösterilen katkı ve çabalar için teşekkür etti.
     Konuşmaların ardından Yılmaz ve Al-Araby, Mısır-Türkiye Kalkınma İşbirliği Programı anlaşmasını imzaladı.
     Daha sonra Bakan Yılmaz, Al-Araby'e çini tabak, Konuk Bakan da Yılmaz'a kadife üzerine papirüs işlemeli deve figürü hediye etti.
     Yılmaz ve Al-Araby, daha sonra Karacabey Camisi'nde kıldıkları Cuma namazının ardından Hamamönü'nü gezdiler.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir