Mısır-Türkiye Çelik Forumu -Kahire'de bulunan Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever, Mısır Sanayi…

  • Yazı boyutu
Mısır-Türkiye Çelik Forumu
  -Kahire'de bulunan Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever, Mısır Sanayi…

Mısır-Türkiye Çelik Forumu -Kahire'de bulunan Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever, Mısır Sanayi Bakanı'yla bir araya geldi

"Mısır-Türkiye Çelik Forumu" için Kahire'de bulunan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Mısır Sanayi Bakanı Hatem Salih ile bir araya geldi.
     Türkiye ile Mısır arasındaki çelik ürünlerinin ithalat ve ihracatında yaşanan sorunların giderilmesi ve karşılıklı ticaretin artırılmasını hedefleyen, "Türk-Mısır Çelik Forumu" öncesinde bir araya gelen Salih ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever, bir süre görüştü.
     Toplantıya iki ülkenin çelik ihracatçıları birliklerinin başkanları ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileri de katıldı.
     Başkent Kahire'deki Sofotel'de düzenlenen forumda, Mısır tarafından ithal edilen Türk çeliğinin bu ülke pazarında daha kolay satılması ve 2 ülke arasındaki çelik ticaretinin artırılması hedefleniyor.
     Türkiye ile Mısır arasındaki 5 milyar dolarlık ticaret hacminde, çelik ihracatının 600 milyon dolar düzeyinde olduğu belirtildi. Mısır yönetimi geçen aylarda yerli üreticiyi korumak amacıyla ithal edilen çeliğe geçici vergi koymuştu.
     Bu arada Türkiye ve Mısır arasında 2011-2012 yıllarında ticaret ile çeşitli yatırımları içeren 40 kadar protokol ve işbirliği anlaşması imzalanmıştı.
     Türkiye'nin 2 milyar dolar kredi vermeyi kararlaştırdığı Mısır'da, son 1 yılda yatırım yapmak isteyen çok sayıda Türk şirketinin de Sanayi Bakanlığı'na faaliyet başvurusunda bulunduğu kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 206 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir