Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed El-Vekil: -"Türkiye, ekonomi noktasında örnek…

  • Yazı boyutu
Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed El-Vekil:
  -"Türkiye, ekonomi noktasında örnek…

Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed El-Vekil: -"Türkiye, ekonomi noktasında örnek alınması gereken bir tecrübe. Türk Hükümeti, Türk halkı ve TOBB'un uluslararası ekonomiye katkılarını takdir etmek için buradayız" -"Mısır ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 3-4 yıl içinde 10 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz" -"Ekonomi, özgürlük, demokrasi ve şeffaflığa ihtiyaç duyar. Arap Baharı, Mısır'ı hukukun egemen olduğu, yatırımcıların iş yapmaktan zevk duyacağı yeni bir konuma taşıdı"

Ömer Erdem / Nasır Haccac - Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed El-Vekil, Türkiye'nin ekonomi noktasında örnek alınması gereken bir tecrübe olduğunu belirterek, "Türk Hükümeti Türk halkı ve TOBB'un uluslararası ekonomiye katkılarını takdir etmek için buradayız" dedi.
     El-Vekil, TOBB'un 60. yılı için düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nda AA muhabirine açıklamalarda bulunurken, Türk-Mısır ekonomik ilişkileri, Arap Baharı'nın ekonomiye etkileri ve ekonomik krizden kurtulmada özel sektörün rolü konusunda görüşlerini paylaştı.
     El-Vekil, 2005 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasından bu yana ikili ilişkilerin sürekli gelişme kaydettiğine işaret ederek, "İki ülke arasında 5 milyar dolara varan bir ticaret hacmi sözkonusu. Mısır'da Türkiye'nin 1,5 milyar doları aşan yatırımları bulunuyor. Aramızdaki ticari ilişkileri arttırmayı hedefliyoruz" dedi.
     ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Nides'in "Mısır, gelecekte dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilir" sözünün hatırlatılması üzerine El-Vekil, coğrafi konumu, işgücü, su kaynakları, petrol, hammadde ve yeraltı kaynakları gibi önemli faktörlerden dolayı dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmek için Mısır'ın elinde büyük imkanlar bulunduğunu söyledi.
     El-Vekil, Mısır'ı dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biri yapmak için bu imkanların yatırıma dönüştürülmesi gerektiğine vurgu yaparak, IMF ile imzalanan kredi anlaşmalarının Mısır ekonomisine güven duyulması gerektiğini gösteren bir vesika olduğunu ifade etti.
    
     -"Arap Baharı, Mısır'ı farklı bir konuma taşıdı"-
    
     Arap Baharı'nın ülke ekonomisi üzerindeki etkilerine ilişkin bir soruya ise El-Vekil, "Ekonomi, daha fazla özgürlük, demokrasi ve şeffaflığa ihtiyaç duyuyor. Arap Baharı, Mısır'ı hukukun egemen olduğu, iş adamları ve yatırımcıların özgürlük ve demokrasi ortamında yatırım yapmaktan zevk duyacağı farklı bir konuma taşıdı" yanıtını verdi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Mısır'a düzenlediği ziyaretin iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasında etkisinin büyük olduğunu belirten El-Vekil, şunları kaydetti:
     "Şu an 5 milyar dolar seviyesinde olan ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Erdoğan, Mısır'ı ziyaretinde Türkiye'nin 1,5 milyar dolar olan yatırımlarının oranını 3 milyar dolara çıkaracakları sözünü verdi. Türkiye, ekonomi noktasında örnek alınması gereken bir tecrübe. Türk Hükümeti, Türk halkı ve TOBB'un uluslararası ekonomiye katkılarını takdir etmek için buradayız. Türkiye hızlı ve sürekli artan bir gelişim süreci kaydediyor. Türkiye'deki özgür ve demokratik siyasi ortamın uygun yatırım ortamı oluşmasındaki büyük etkisi görmezden gelinemez"
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir