Mısır Merkez Bankası Başkanı El-Ukde: -"Mısır cüneyhinin kurunun düşmesi için Mısır'a yönelik…

  • Yazı boyutu
Mısır Merkez Bankası Başkanı El-Ukde:
  -"Mısır cüneyhinin kurunun düşmesi için
  Mısır'a yönelik…

Mısır Merkez Bankası Başkanı El-Ukde: -"Mısır cüneyhinin kurunun düşmesi için Mısır'a yönelik herhangi bir baskı yok"

Mısır Merkez Bankası Başkanı Faruk el-Ukde, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmeleri çerçevesinde ABD doları karşısında Mısır para birimi cüneyhin (EGP) kurunun düşmesi için Mısır'a yönelik herhangi bir uluslararası baskı olmadığını kaydetti.
     Ekonomik işbirliği konularında görüşmeler yapmak üzere Sudan'a gelen Mısır Merkez Bankası Başkanı Faruk el- Ukde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır Merkez Bankası'nın piyasadaki arz ve talebe göre EGP kurunu düşürüp yükseltebileceğini ifade etti.
     Ukde, IMF ile görüşmeleri çerçevesinde ABD doları karşısında Mısır para birimi cüneyhin (EGP) kurunun düşmesi için Mısır'a yönelik herhangi bir uluslararası baskı olmadığını kaydetti.
     Ukde, 2008 yılında USD kurunun 5,30 EGP olduğunu, 2010 yılında küresel ekonomik krizle beraber USD kurunun düşerek 5,85 EGP'ye denk geldiğini, bunun arz ve talebe göre değiştiğini söyledi.
     2010 yılı sonunda 36 milyar dolar olan döviz rezervlerinin bu yılın Ağustos ayında 15,1 milyar dolara gerilediğini belirten Ukde, Mısır'ın aylık yaklaşık 650 milyon dolar değerinde petrol ürünleri ve ayakkabı ithal ettiğini, bunun devrimden sonra yıkılan ekonomik durumlar gölgesinde döviz rezervlerini olumsuz etkilediğini kaydetti.
     Bütçe açığını finanse etmek ya da likidite ihtiyacını karşılayabilmek için aşırı para bastıkları iddialarının doğru olmadığını ifade eden Ukde, basılan paraların uluslararası kriterlere uygun olarak basıldığını söyledi.
     Bu arada, Mısır bütçesinde 22,5 milyar dolar değerinde açık mevcut. Mısır, 4,8 milyar dolar değerinde kredi almak için IMF ile görüşmelerini sürdürüyor.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir