Mısır Maliye Bakanı Said, yarın Türkiye'ye gelecek -Said, Türk yatırımcılara, elektrik, sağlık,…

  • Yazı boyutu
Mısır Maliye Bakanı Said, yarın Türkiye'ye gelecek
  -Said, Türk yatırımcılara, elektrik, sağlık,…

Mısır Maliye Bakanı Said, yarın Türkiye'ye gelecek -Said, Türk yatırımcılara, elektrik, sağlık, kanalizasyon ve içme suyu alanlarında maliyeti 20 milyar doları aşan yatırım projelerini anlatacak

Mısır Maliye Bakanı Mümtaz Said, Türk yatırımcılara elektrik, sağlık, kanalizasyon ve içme suyu alanlarında maliyeti 20 milyar doları aşan yatırım projelerini anlatmak üzere yarın Türkiye'ye gelecek.
     Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır Maliye Bakanı Mümtaz Said ile Hişam Kandil Hükümeti Ekonomi Grup Bakanları görüşmesinde bir araya geldi.
     Botsalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Said'in Türkiye'ye ziyaret edeceğini belirterek, ziyaret sırasında iki ülke arasında ekonomik işbirliği ve stratejik ortaklık konusunda önemli kararlar alınmasını temenni ettiğini söyledi.
     Mısır Maliye Bakanı Mümtaz Said de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Büyükelçi Botsalı ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Mısır'ın devrimden yeni çıkması dolayısıyla bazı ekonomik problemlerle karşı karşıya bulunduğuna dikkati çekti. Said, Türkiye'nin yaptığı yatırımlarla bu sorunları aşacaklarını vurguladı.
     İki ülke arasındaki yakınlaşmaya oranla Türkiye'nin Mısır'daki yatırımlarının daha fazla artmasını beklediklerine işaret eden Said, Botsalı'ya Maliye Bakanlığının hazırladığı elektrik, kanalizasyon, içme suyu ve sağlık alanlarında maliyeti 20 milyar doları aşan 15 proje sunduklarını ifade etti.
     Said, tüm projelerin Türk tarafının gözetiminde yürütüleceğini, ziyaret sırasında Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan başka projelerin de Türk tarafına sunulacağını ve yatırımlar sayesinde ülkedeki işsizlik oranının da düşebileceğini anlattı.
     İki ülke arasındaki ilişkilere de değinen Said, "Şüphesiz biz bölgede iki güçlü devletiz. Aramızdaki yakınlaşmanın olumlu etkileri var" dedi.
     Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Mısır'ın Türkiye'ye ihracatı 2010 yılına oranla yüzde 50 artışla 2011 yılında 1,4 milyar dolara ulaştı, Türkiye'den ithalatı ise 2,7 milyar dolar oldu.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir