Mısır-Gazze sınırında serbest ticaret bölgesi -Serbest ticaret bölgesinin kurulmasıyla Gazze'deki…

  • Yazı boyutu
Mısır-Gazze sınırında serbest ticaret bölgesi
  -Serbest ticaret bölgesinin kurulmasıyla Gazze'deki…

Mısır-Gazze sınırında serbest ticaret bölgesi -Serbest ticaret bölgesinin kurulmasıyla Gazze'deki tünelleri kullanmak suç haline gelecek -Gazze yönetimi, Kahire'nin kararından memnun

Mısır yönetiminin, "Gazze-Mısır sınırında serbest ticaret bölgesi kuracağına" ilişkin haberler Gazze'de memnuniyetle karşılandı.
     Mısır Devlet Bakanı Muhammed Mahsub, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır-Gazze sınırına serbest ticaret bölgesi kurulacağını ve konuyla ilgili çalışmaların önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağını belirtti.
     Bakan Mahsub, projenin hayata geçirilmesiyle birlikte sınır bölgesindeki tünellerin kullanılmasını suç olarak kabul eden bir yasa hazırlanacağını ve Gazze ile Mısır taraflarının ortak çalışmasıyla bu tünellerin yıkılacağını bildirdi.
     Gazze'deki Filistin hükümeti Ekonomi Bakanı Ala el-Rıfati ise, konuya ilişkin Mısır tarafından henüz resmi bir talepte bulunulmadığını ancak bu teklifin "ciddi" olmasını umduklarını söyledi. İki ülke yetkililerinin konuyu görüşmek üzere kısa süre içinde biraraya gelmesini temenni ettiğini belirten Rıfati, yasal ve resmi bir alternatif bulunması halinde Gazze ile Mısır arasındaki tünellerin yıkılmasında bir sakınca görmediğini de sözlerine ekledi.
     Mısır'da Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren 25 Ocak Devrimi'nin ardından Mısır ve Filistinli işadamları, iki ülke arasına serbest ticaret bölgesi kurulması çağrısında bulunmuştu.
     İsrail'in uyguladığı ağır ambargo ve Mısır-Gazze arasındaki sınırın genelde kapalı tutulması, iki ülke halkını karşılıklı ihtiyaçlarını tüneller aracılığıyla giderme yolunda sürüklemişti. Bölgedeki tünel ticaretinin hacminin yıllık 1.5 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir