Mısır -Ekonomi Komisyonu Başkanı: "Bütçe açığı Mursi'nin '100 Gün' projesini başarısızlığa…

  • Yazı boyutu
Mısır
  -Ekonomi Komisyonu Başkanı: "Bütçe açığı
Mursi'nin '100 Gün' projesini başarısızlığa…

Mısır -Ekonomi Komisyonu Başkanı: "Bütçe açığı Mursi'nin '100 Gün' projesini başarısızlığa uğratabilir"

Mısır'daki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Ekonomi Komisyonu Başkanı Abdulhafız es-Savi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "100 gün" projesinin başarısının bütçe açığının kapatılması ve belirli sektörler için gereken kaynağın bulunmasına bağlı olduğunu savundu.
     Savi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mursi'nin Mısır halkının acil ihtiyaçlarını gidermek için başlattığı "100 Gün" projesinin bütçe açığının kapatılması konusunda bir fayda sağlamayacağını ve Kemal Ganzuri Hükümetinin hazırladığı bütçenin, proje ile uyumlu olmadığını öne sürdü.
     Savi, "Bütçe açığının kapatılamaması ve belirli sektörler için gereken kaynağın bulunamaması durumu, Mursi'nin 100 Gün projesini başarısızlığa uğratabilir" dedi.
     "100 Gün" projesinin, Anayasa Mahkemesi'nde edilen yeminle değil, hükümetin kurulup, görevlilerin değiştirilmesiyle başlaması gerektiğini ifade eden Savi, Mursi'ye yeminden sonra yetkilerinin tamamının verilmediğini savundu.
     Çok kapsamlı sorunların 100 gün içinde kesin bir çözüme ulaştırılmasının imkansız olduğunun altını çizen Savi, sunulacak çözümlerin yüzeysel olacağını söyledi.
     Bütçedeki en önemli sorunun enerji sübvansiyonu olduğuna dikkati çeken Savi, "Bu konu için 114 milyar Amerikan Doları ayrılması gerekirken 70 milyar dolar ayrıldı. Bu sebeple bütçede 44 milyar dolar açık olması bekleniyor" dedi.
     Bu açığı yeni gelen hükümetin gidermesinin mümkün olmadığını öne süren Savi, bu durumun hükümeti devirmeyi amaçlayan yeni bir ayaklanmaya sebebiyet vereceğini iddia etti.
     Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi seçim kampanyası sırasında 100 gün içerisinde güvenlik, trafik, yakıt, çöp toplamada yaşanan problemleri çözeceğini ve ekmeğin kalitesini artıracağını vaat etmişti.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir