Mısır'da IMF'ye alternatif "Sukuk" -IMF eski İcra Direktör Yardımcısı Faki: -"Ülkedeki mevcut…

  • Yazı boyutu
Mısır'da IMF'ye alternatif "Sukuk"
  -IMF eski İcra Direktör Yardımcısı Faki:
  -"Ülkedeki mevcut…

Mısır'da IMF'ye alternatif "Sukuk" -IMF eski İcra Direktör Yardımcısı Faki: -"Ülkedeki mevcut siyasi kriz sebebiyle IMF'den alacağımız krediyi unutmalıyız" -"Sukuk alternatifini değerlendirmeliyiz"

Mısırlı ekonomi uzmanları ve iktisatçılar, ülkenin içinde bulunduğu siyasi istikrarsızlık sebebiyle, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 4.8 milyar dolarlık kredi görüşmelerinin gerçekleşme ihtimalinin uzak olduğunu bu nedenle acilen "Sukuk" (İslami finansman bonosu) alternatifine başvurulması gerektiğini savunuyor.
     Sukuk için kanun çıkarılması gerektiğini söyleyen IMF eski İcra Direktör Yardımcısı Dr. Fahri el-Faki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ülkedeki mevcut siyasi kriz sebebiyle IMF'den alacağımız krediyi unutmalıyız. Sukuk alternatifini değerlendirmeliyiz" dedi.
     Faki, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun (Yönetim Kurulu), yeni bir parlamento oluşumunu Mısır'da siyasi istikrarın bir göstergesi olarak kabul ettiğini, parlamento oluşmadan ve IMF'nin belirlediği program çerçevesinde ekonomik reformlar gerçekleşmeden, kredi vermesinin söz konusu olamayacağını öne sürdü.
     Faki ayrıca, Mısır'ın, IMF tarafından döviz rezervindeki açığı kapatmak üzere kendisine sunulan 750 milyon dolarlık acil borç teklifini kabul etmekten başka seçeneğinin olmadığını kaydetti.
     Ekonomi Uzmanı Vail Inebe de Mısır'ın, IMF'nin istediği reform taleplerini yerine getiremeyeceğini vurgulayarak, "Seçim tarihinin bile henüz belirlenmediği bir ülkenin borç alması imkansız. Alternatif çözümler üretmeliyiz" görüşünü dile getirdi.
     Inebe, Mısır'ın çözüm olarak, Sukuk çıkarması ve hükümetin bu konuda yeni bir kanuni düzenlemeye gitmesi gerektiğini belirtti.
     Öte yandan Mısır Maliye Bakanı El-Mursi Hicazi dün yaptığı açıklamada, IMF tarafından teklif edilen 750 milyon dolarlık teklifi kabul etmeyeceklerini bildirmişti.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir