Mısır'da "buğday" kampanyası sonuç verdi -Buğdayın yüzde 50'sini ithal etmek zorunda kalan…

  • Yazı boyutu
Mısır'da "buğday" kampanyası sonuç verdi
  -Buğdayın yüzde 50'sini ithal etmek zorunda
  kalan…

Mısır'da "buğday" kampanyası sonuç verdi -Buğdayın yüzde 50'sini ithal etmek zorunda kalan Mısır'da kampanya sayesinde üretimde 1,1 milyon ton artış sağlandı

Mısır'da hükümetin, buğdayda kendi kendine yeten bir ülke olmak amacıyla yürüttüğü çabaların sonuç verdiği ve buğday ihtiyacının yüzde 50'sini ithal etmek zorunda kalan Mısır'ın, milli kampanya sayesinde buğday üretiminde 1,1 milyon ton artış sağladığı bildirildi.
     Hükümetin, Ziraat Bakanlığı ve Bilimsel Araştırma Akademisi işbirliğiyle yaptığı çalışmalar hakkında AA muhabirine bilgi veren Bilimsel Araştırma Akademisi Başkan Yardımcısı Amr Faruk, buğday üretimindeki bu artışın, buğday ihtiyacını karşılamada dışa bağımlılığı azaltmak için önemli bir adım olduğunu belirtti.
     Faruk, Bilimsel Araştırma Akademisi'nin, buğday üretimini artırma kampanyasına 2,7 milyon cüneyh (746 bin TL) yardım yaptığını, bu sayede devletin buğday ithalatı için 330 milyon dolarlık harcama yapmasına gerek kalmadığını dile getirdi.
     Mısır'daki Tanta Üniversitesi verilerine göre yılda 7,5 milyon ton buğday üretilirken, ihtiyaç ve üretim arasındaki açığı kapatmak için aynı miktarda buğday ithal ediliyor.
     Buğday hasadını artırmak için başlatılan milli kampanya ilk etapta, 3 sene içerisinde buğday ithalatını yüzde 25'e düşürmeyi, sonrasında ise ithalatı tamamen sonlandırmayı hedefliyor.
    
     -Buğday hasadını artırmak için pilot tarla uygulaması-
    
     Bilimsel Araştırma Akademisi Başkanı Macid eş-Şeribeyni de, ellerinde yüksek verimliliğe sahip çeşitli tohumların bulunduğunu, ancak bu tohumların çiftçiye ulaştırılamadığını belirtti. Şeribeyni, bu nedenle buğday hasadını artırmak için "pilot tarla" uygulamasını kullandıklarını ifade etti.
     Bu uygulamayla, çiftçilerin tarlalarının kullanılması karşılığında devlet tarafından verimliliği yüksek tohumlar ekiliyor ve gerekli gübreler kullanılıyor. Bunun yanında çiftçiye teknik eğitim de veriliyor.
     Buğday hasadını artırmak için başlatılan milli kampanyanın Başkanı İman Sadık ise, kampanyanın 2012 yılında verimliliği yüksek tohumların kullanılması sayesinde birim alandan elde edilen ürün oranını artırarak dikey başarı sağladığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir