Milli Emlak Genel Tebliği -Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerde,…

  • Yazı boyutu
Milli Emlak Genel Tebliği
  -Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerde,…

Milli Emlak Genel Tebliği -Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerde, görevli şirketin kullanımına bırakılacak olan mülkiyeti Hazine'ye ait taşınmazlar ile kamulaştırılan taşınmazlar için kullanım bedeli ve hasılat payı alınmayacak

Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerde, görevli şirketin kullanımına bırakılacak olan, mülkiyeti Hazine'ye ait taşınmazlar ve kamulaştırılan taşınmazlar için kullanım bedeli ve hasılat payı alınmayacak.
     Maliye Bakanlığı'nın Milli Emlak Genel tebliğleri, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, Hazine'ye ait taşınmazlar üzerinde liman yapılmak amacıyla tesis edilen irtifak hakları ile verilen kullanma izinlerine ait sözleşmelerdeki, üçüncü kişilere ait yüklerin yükleme ve boşaltılması ile gemi konaklama bedellerinden elde edilecek hasılattan Hazine'ye ödenecek nispi pay, 31 Aralık 2012'ye kadar başvuruda bulunulması ve belirlenenen koşulların yerine getirilerek, yeni sözleşme düzenlenmesi halinde yeni sözleşmenin yapıldığı tarihten geçerli olmak üzere yüzde 1 olacak.
     Üzerinde sadece liman yapılması amacıyla 12 Temmuz 2012 tarihinden önce tesis edilen irtifak hakları ile verilen kullanma izinlerine ait sözleşmelerdeki üçüncü kişilere ait yüklerin yükleme ve boşaltılması ile gemi konaklama bedellerinden elde edilecek hasılattan Hazine'ye ödenecek nispi pay oranı, en geç 31 Aralık 2012 tarihine kadar başvuruda bulunulması ve tebliğde belirtilen koşulların yerine getirilmesi kaydıyla; rayiç bedel üzerinden yeni sözleşmenin yapıldığı tarihten geçerli olmak üzere, tüm hasılatı kapsayacak şekilde yüzde 1 olarak değiştirilecek.
     Öte yandan, 25 Şubat 2011 tarihinden sonra; Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerle ilgili olmak üzere görevli şirketin kullanımına bırakılacak olan mülkiyeti Hazine'ye ait taşınmazlar ile bedeli idare tarafından ödenmek suretiyle kamulaştırılarak tapuda İdare veya Hazine adına tescil ya da tapudan terkin edilen taşınmazlar ve devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan diğer yerler için kullanım bedeli ve hasılat payı alınmayacak.
     Yakıtı kurum tarafından tedarik edilen konutlarda, "kamu kurum ve kuruluşlarınca, tüketilen yakıta ilişkin ödenen toplam bedelin, konutta oturanlardan tahsil edilen toplam bedelden fazla olan kısmı, konutta oturanlardan konut yüzölçümleri dikkate alınarak tahsil edilmesi" ile "konutta oturanlardan tahsil edilen toplam yakıt bedelinin, kurum ve kuruluşlarca yakıta ilişkin ödenen toplam bedelden fazla olan kısmı ise, konut yüzölçümleri dikkate alınarak konutta oturanlara iade edilmesini" öngören hüküm yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir