Milletvekili seçilme yaşının 18'e düşmesi -TÜGİAD'ın en genç yönetim kurulu üyesi Efe Bezci:…

  • Yazı boyutu
Milletvekili seçilme yaşının 18'e düşmesi
  -TÜGİAD'ın en genç yönetim kurulu üyesi Efe Bezci:…

Milletvekili seçilme yaşının 18'e düşmesi -TÜGİAD'ın en genç yönetim kurulu üyesi Efe Bezci: -"Gençlerin iradesine güveniyorlar da idaresine neden güvenmiyorlar-"

Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) en genç yönetim kurulu üyesi Efe Bezci, 21 yaşındaki bir işadamı olarak milletvekili seçilme yaşının 18'e düşürülmesi gerektiğine inandığını belirterek, "Gençlerin iradesine güveniyorlar da idaresine neden güvenmiyorlar-" dedi.
     Efe Bezci, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ülke istikbalinin enerjisi için milletvekili yaşanın 18'e indirilmesine olumlu baktığını ve desteklediğini bildirdi. Ülke yönetiminin gençleştirilmesinin birçok avantajı olduğunu düşündüğünü belirten Bezci, genç beyinlerle süslenmiş TBMM'de çok sesliğinin sağlanması adına gençlere de sorumluluk verilmesi gerektiğine inandığını kaydetti.
     Açıklamasında, "18 yaşında bir arkadaşımızın kendi iradesiyle oy kullanmasına sıcak bakıyoruz da idaresine neden sıcak bakmıyoruz" ifadelerini kullanan Bezci, gençlere güvenilmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Bezci, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Microsoft'un 35 yaşındaki genel müdürü 'artık enerjimi yitirdim' diye emekliliğini isterken, ülkemizde 35 yaşındaki bir insana sorumluluk vermekten çekiniyorlar. Sayın Ali Babacan bakan olduğunda birçok kesim genç olduğu gerekçesiyle eleştirmişti. Bakanımız bu önyargıları kırarak çok başarılı oldu. Yeni Babacanlar için bu adımın atılması çok yerinde bir adım olacaktır. Ben vekil olsaydım üniversiteleri siyasetin mutfağı haline getirmek için çalışmalar yürütürdüm. Bizler iş dünyasında üniversite sanayi işbirliğini sıklıkla dile getiriyoruz. Meclis-üniversite işbirliğinden ise söz etmiyoruz. Bu iletişimi kurmamız, üniversiteleri de siyasete hazırlamamız gerektiğini düşünüyorum.
     Günümüzde zaman çok hızlı akıyor ve teknolojiden sanata, spordan bilime kadar pek çok alanda yenilik ve gelişme yaşanıyor. Gençler de yaşlılardan farklı olarak gelişmelere ve yeniliklere daha kolay adapte olabiliyorlar. Bu açıdan da gençlerin TBMM'de var olması, TBMM'yi dinamik bir yapıya kavuşturacaktır."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir