Milletlerarası Andlaşma -Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapılarından geçişlerde, araç…

  • Yazı boyutu
Milletlerarası Andlaşma
  -Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır 
  kapılarından geçişlerde, araç…

Milletlerarası Andlaşma -Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapılarından geçişlerde, araç sürücülerinin ve varsa yolcuların ülkeden çıkış işlemleri, elektronik sistem üzerinden yapılacak

Türkiye ile Gürcistan arasında imzalanan gümrük protokolüne göre, sınır kapılarından geçişlerde, araç sürücülerinin ve varsa yolcuların ülkeden çıkış işlemleri, elektronik sistem üzerinden yapılacak.
     Türkiye ile Gürcistan arasında imzalanan "Sarp-Sarpi, Çıldır/Aktaş-Kartsakhi ve Posof/Türkgözü-Akhaltsikhe Kara Gümrük Geçiş Noktalarındaki Yolcu, Araç ve Eşya Hareketine İlişkin İşlemlerin ve Çalışma Saatlerinin Uyumlaştırılması ile İşbirliğine Dair Protokol"ün onaylanmasına ilişkin milletlerarası andlaşma, Resmi Gazete'in bugünkü sayısında yayımlandı.
     Bakanlar Kurulunca onaylanması uygun bulunan protokole göre ülkeden çıkış yapacak araçların plaka kayıtları, çıkış ülkesi gümrük kontrol sahasına varışlarında yetkili memurlarca sisteme girilecek.
     Araç sürücülerinin ve varsa yolcuların ülkeden çıkış işlemleri, sistem üzerinden yapılacak ve gerektiğinde söz konusu sürücülerin ya da yolcuların pasaportlarına kayıt düşülecek.
     Gerek ticari gerekse kişisel kullanıma mahsus araçların; ticari nitelikteki eşyanın ve yolcu beraberindeki eşyanın ülkeden çıkışına ilişkin gümrük işlemleri, veri giriş işlemleri dikkate alınarak tamamlanacak. İşlemlerin tamamlanmasının ardından veriler giriş ülkesine iletilecek.
    
     -Giriş ülkesi işlemleri-
    
     Sürücüler ve varsa yolcuların ülkeye giriş işlemleri, çıkış ülkesi tarafından sistem üzerinden aktarılan pasaport bilgileri doğrultusunda gerçekleştirilecek.
     Araç ve eşyaya ilişkin olarak çıkış ülkesinde hazırlanan ve elektronik yoldan giriş ülkesinin Gümrük İdaresine iletilen bilgiler, sistem vasıtasıyla temin edilecek ve bu veriler, ticari yük taşıyan araçlarla ilgili olarak ibraz edilecek. İbrazı halinde; TIR, ATA, CPD Karnesi de özet beyan olarak kabul edilecek.
     Gerek ticari gerekse yolcu beraberi eşyanın beyanına ilişkin muayene işlemleri, giriş ülkesi mevzuatına uygun olarak tamamlanacak.
     Yapılan kontrolün sonuçları, çıkış ülkesine elektronik ortamda iletilecek.
     Giriş ülkesinin iç hukuku çerçevesinde ve gerekli durumlarda araçlar, X-Ray taramasına tabi tutulabilecek.
     Giriş ülkesi görevlisi elektronik ortamda gerekli işlemlerinin tamamlandığının teyit edilmesinin ardından, araç veya yolcuların gümrük kontrol sahasından ayrılmasına izin verecek.
    
     -Giriş ülkesinde yapılan diğer işlemler-
    
     Yolcuların sağlık kontrolü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen durumlarda ve salgın hastalık riski devam ettiği sürece gerçekleştirilecek.
     Gıda, tarım ve hayvansal ürünlerin ülkeye girişine, yetkili personelin kontrolünün ardından izin verilecek.
    
    
    

Bu haberi 95 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir