Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort: (2) -"Türkiye pazarı tüm rakiplerimizle beraber…

  • Yazı boyutu
Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort: (2)
     -"Türkiye pazarı tüm rakiplerimizle beraber…

Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort: (2) -"Türkiye pazarı tüm rakiplerimizle beraber büyüyecek. Ama büyüme trendinde aradığını bulamayan bazı rakiplerimiz, ister ulusal ister yerel, eğer farklı bir karar alacaklarsa, Migros da bunların arasında konsolidasyon çalışmaları içinde bulunacaktır"

Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort, perakendede Türkiye pazarının tüm rakipleriyle beraber büyüyeceğini belirterek, "Ama büyüme trendinde aradığını bulamayan bazı rakiplerimiz, ister ulusal ister yerel, eğer farklı bir karar alacaklarsa, Migros da bunların arasında konsolidasyon çalışmaları içinde bulunacaktır" dedi.
     Tort, Migros'un 2012 yılı Ocak-Eylül dönemine ilişkin finansal sonuçlarının değerlendirildiği basın toplantısında, gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı.
     Tort'a, "Carrefour meselesi var, uzun süredir sektörde çokça spekülasyonlara neden olan. Sizin bu konuda tavrınız nedir. Buna ek olarak, 2013'de birleşme-satın alma gibi şeyler düşünüyor musunuz-" sorusu yöneltildi.
     Bunun üzerine, rakip ismi verme adetleri olmadığını, bugün de isim vermeyeceğini söyleyen Tort, "Ancak esas itibariyle bizim şirket yönetimi olarak bir misyonumuz var; şirketi başarılı bir şekilde ve hedeflediğimiz segmentlerde büyütmek. Hedeflemiş olduğumuz en belirgin segment süpermarket segmentidir. Hipermarket de yine büyüme çabası içerisinde olduğumuz segmentlerden bir tanesidir" bilgisini verdi.
     Bu çerçevede, Türkiye'de pazarda hangi konsolidasyon kavramı varsa, onun mutlaka içerisinde bir vesileyle talip olarak, bir şekilde bu sistemleri takip eden bir şirket olmak durumunda olduklarını vurgulayan Tort, şunları kaydetti:
     "Benim görevim, burada oluşabilecek olan her türlü fırsatı sonuna kadar değerlendirmekten geçiyor. Ama tabi bu tipteki operasyonların gerçekleşmesi, yalnızca arzulamakla olmaz, mutlaka içerisinde bir takım dengelerin de politik olarak yerine gelmesi gerekiyor.
     Ama bu çerçevede baktığımız zaman, herhangi bir rakibe odaklı söylemiyorum, bütün rakiplerimizle ilgili geçerlidir bu. Çünkü burası Türkiye pazarı, pazar tüm rakiplerimizle beraber büyüyecek. Ama büyüme trendinde aradığını bulamayan bazı rakiplerimiz, ister ulusal ister yerel, eğer farklı bir karar alacaklarsa, Migros da bunların arasında konsolidasyon çalışmaları içinde bulunacaktır."
    
     -"Migros'un 9 aylık faaliyet karı 320 milyon, net karı 117 milyon lira"-
    
     Tort, "Aracı kurumlar tarafından kur riskinin ilerleyen çeyrekler için aşağı yönlü risk olarak kalmaya devam edeceği belirtiliyor. Bu konuda kendinizi koruma amaçlı işlemlere girmeyi düşünüyor musunuz- Bundan sonraki çeyrek için öngörünüz nedir kur riski tarafında- Net borcunuz nedir-" sorusuna karşılık da şunları söyledi:
     "Şirketlerin esas sağlıklı göstergeleri faaliyet karıdır. Faaliyet karının altında ortaya konulan kredi kaynaklı kur farkı giderleri, kağıt üzerinde oluşan zararlardır. Bugün Türkiye ekonomisi güçlü bir ekonomidir. Son dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarından da gelen destekle ortaya çıkan yatırım derecesinin de artmış olması ile gerek kur gerek faiz konusunda önümüzdeki döneme pozitif bakıyoruz.
     Bu çerçevede Migros'un 9 aylık faaliyet karı 320 milyon lira, net karı 117 milyon liradır. Dolayısıyla, bahsettiğiniz spesifik, yalnızca üçüncü çeyreğe özel bir durum. Üçüncü çeyrekte de kurun değer kazanmasından kaynaklanan bir durumdur. Kümülatifte de herhangi bir değeri yoktur. Dördüncü çeyrekle ilgili beklentimiz, bizim bir şey ifade etmemize gerek yok, kur, dördüncü çeyrekte düşmüş durumda. Kurun değişmiş olması Migros'un net karında yalnızca oynaklık ifade eden bir yapıdır. Bunun dışında faaliyet karı gayet süreklilik arz eden, dalgalanmayan bir faaliyet karlılığı söz konusudur Migros'un."
     Tort, "Revize edilen mağaza sayısı ile ciro-kar hedefi de revize edildi mi-" sorusuna ise, "2012 için 6,4 milyar lira, sene başında koyduğumuz ciro hedefi. Tahmin ediyorum ki, hem yeni mağaza sayıları hem büyümemizle birlikte bunun biraz daha üzerinde bir hedefle kapatacağız" karşılığını verdi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 245 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir