MİAD 51. Aylık Toplantısı -Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: (1) -"Günlük harcaması 4,3 doların…

  • Yazı boyutu
MİAD 51. Aylık Toplantısı
  -Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: (1)
  -"Günlük harcaması 4,3 doların…

MİAD 51. Aylık Toplantısı -Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: (1) -"Günlük harcaması 4,3 doların altında olan nüfusumuzun toplam nüfusa oranı yüzde 30 civarındaydı, geçen yıl baktığımızda bu rakam 2,8'lere kadar geriledi" -"Biz bu kadar hizmet üretebildiysek, güven ve istikrarla faiz oranlarını düşürdüğümüz için, faizden elde ettiğimiz kaynağı hizmetlere yönlendirebildiğimiz için bunu başardık"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Günlük harcaması 4,3 doların altında olan nüfusumuzun toplam nüfusa oranı yüzde 30 civarındaydı, geçen yıl baktığımızda bu rakam 2,8'lere kadar geriledi" dedi.
     Malatyalı İşadamları Derneği'nin (MİAD) 51. Aylık Toplantısı'nda konuşan Bakan Yılmaz, son 10 yıllık dönemde Türkiye'nin ekonomik gelişmesine değindi. Devletin faize ödediği paranın gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 15,5'lar düzeyinde olduğunu, bu rakamın geçen yıl yüzde 3,5'e kadar gerilediğini vurgulayan Yılmaz, güven ve istikrar olduğunda faiz oranlarının düştüğünü söyledi.
     Yılmaz, "Faiz oranları düştüğünde bu hem özel sektör yatırımları hem de devletin hizmetleri açısından yeni imkanlar sunuyor. 'Aynı oran ile geçen yıl faiz ödeseydik ne olurdu' diye bir hesap yaptık. Devlet 120 milyar dolardan daha fazla faiz ödemek zorunda kalırdı. Farka baktığınızda 95 milyar dolarlık bir fark. Biz bu kadar hizmet üretebildiysek bu güven ve istikrarla faiz oranlarını düşürdüğümüz için, faizden elde ettiğimiz kaynağı hizmetlere yönlendirebildiğimiz için bunu başardık. Yoksa Türkiye yeni bir maden keşfetmedi" diye konuştu.
     Türkiye mevcut kaynakları iyi yönettiği için bu hizmeti yapma olanaklarına ulaştığını vurgulayan Yılmaz, Merkez Bankası rezervlerinin yükseldiğine, kamu borcunun GSYİH oranının yüzde 74'ten yüzde 36'lara gerilediğine dikkati çekti.
     "Eskiden hukuk düzeni oturmadığı için dışardan insanlar gelip Türkiye'ye para yatırmazdı" diyen Yılmaz, aa artık ciddi bir istikrar sağlandığını anlattı.
     Son 10 yılda doğrudan yabancı sermaye yatırımının da arttığına işaret eden Yılmaz, "Bu sıcak para değil, istihdam, ihracat, katma değer üreten yatırım. Toplam istihdamımız arttı. Dün rakam yayınlandı, aslında 25 milyonu geçti. Türkiye 10 yılda 5 milyondan fazla istihdam üretti" bilgisini verdi.
     Yılmaz, sadece ekonomiyi büyütmediklerini, aynı zamanda sosyal dengeleri de iyileştirdiklerini anlatarak, "Kalkınma ekonomiden ibaret değil, işin sosyal, çevresel ve temel haklar boyutu olmadan kalkınmayı anlayamayız. Yoksul kişilerin sayısında ciddi azalış gerçekleşti. Günlük harcaması 4,3 doların altında olan nüfusumuzun toplam nüfusa oranı yüzde 30 civarındaydı, bu rakam 20 milyondan fazla insana tekabül ediyordu. Geçen yıl baktığımızda bu rakam 2,8'lere kadar geriledi" şeklinde konuştu.
    
     -"Türkiye 3 yıl içinde Zenginler Ligi'ne girmiş olacak"-
    
     Orta Vadeli Programa göre 2015 yılında kişi başına gelirin 13 bin dolara çıkacağını söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Dünya Bankası'nın önemli bir göstergesi var. Türkiye 10 yıl önce buna göre düşük orta gelirli bir ülkeydi. Bu süreçte yüksek orta gelirli bir ülke haline geldi. 13 bin dolara ulaşırsak, yüksek gelirli ülkeler sınıfına ilk adımımızı almış olacağız. İnşallah 3 yıl içinde Türkiye bir eşiği aşacak. Alt limitten de olsa zenginler ligine girmiş olacak. İstihdam düzeyi yüzde 14'lere kadar bir dönem çıktı. Şu anda işsizlikte tek haneli rakamları görmeyi başardık. Türkiye, dünyanın, Avrupa'nın daraldığı bir ortamda üretip, iş üretiyor. Toplam istihdamımız içinde kamunun payı yüzde 13'tür, geri kalanı özel sektörün sağladığı istihdamdır."
    
     -"Avrupa ülkeleri ile mukayese edilebilir şekilde hesaplandığında işsizlik göründüğünden daha düşük"-
    
     İşsizlikle ilgili ham veriyi Eurostat'a gönderdiklerinde 1, 1,5 puan daha düşük hesap ettiğini ifade eden Yılmaz, Avrupa ülkeleri ile mukayese edilebilir şekilde hesaplandığında işsizliğin göründüğünden daha düşük olduğunu söyledi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir