Mezuniyet sevinci!

  • Yazı boyutu
Mezuniyet sevinci!

2011-2012 eğitim yılı sonunda bin 850 Kardelen liseden, 220 Kardelen de üniversiteden mezun oldu

Turkcell'in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte 12 yıldır yürüttüğü Kardelenler Projesi kapsamında 2011-2012 eğitim yılı sonunda bin 850 Kardelen liseden, 220 Kardelen de üniversiteden mezun oldu.
     Turkcell açıklamasına göre, Turkcell'in, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ekonomik imkansızlıkları nedeniyle eğitimlerine devam edemeyen kız çocuklarına, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla yürüttüğü Kardelenler projesi, meyvelerini vermeye devam ediyor.
     Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyaya örnek gösterilen proje kapsamında burs alan Kardelenler, eğitim hayatlarında ve meslek sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
     2011-2012 eğitim yılı sonunda bin 850 Kardelen liseden, 220 Kardelen ise üniversiteden mezun oldu.
     Turkcell'in 2003 yılında TED İstanbul Koleji ile girdiği işbirliği de başarılı sonuçlar verdi. Siirt, Şanlıurfa, Van, Batman ve Bolu illerinde yapılan sınavlar sonucunda belirlenen ve 9 yıldan beri TED İstanbul Koleji'nde burslu olarak öğrenim gören başarılı Kardelenler, mezun oldu.
     Bugüne kadar 20 öğrencinin mezun olduğu TED İstanbul Koleji okullarından, bu sene 5 Kardelen daha mezun olmayı başardı.
     2011-2012 eğitim öğretim yılında Kardelenler'in yüzde 30'u farklı branşlarda eğitim, yüzde 23'ü Fen-Edebiyat yüzde 15'i mühendislik, mimarlık ve tıp, yüzde 14'ü iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun oldu.
     Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler konuya ilişkin değerlendirmesinde, Kardelenler'in Türkiye adına çok önemli bir proje olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "2000 yılında hayata geçirerek bugüne kadar başarıyla yürüttüğümüz Kardelenler projemizle verdiğimiz burs sayısı 85 bini geçti. Her yıl 10 bin kızımıza burs veriyoruz. 12 yıl önce başlayan bu güzel yolculukta geldiğimiz son noktada, 13 bin 500 kızımız lise mezunu oldu, 3 bin 450'si üniversiteyi kazandı ve bin 500'ü üniversitelerinden mezun olarak bir meslek sahibi oldular. Şu an meslek hayatına atılarak, doktor, avukat, hemşire, öğretmen olan hatta Turkcell-de aramızda çalışan Kardelenler var. Mezuniyet sevinci içinde olan Kardelenlerimiz-i yürekten kutluyor ve mutluluklarını paylaşıyorum."
     ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ise, "Çeşitli sebeplerle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması için 22 yıldan beri çeşitli projelere imza atıyoruz. Bugün mezun olan Kardelenlerimiz yolumuza devam etmek için bize umut ve güç veriyor. Turkcell ile birlikte yürüttüğümüz Kardelenler hedefe ulaşmadaki başarısı nedeniyle tüm dünyaya örnek gösterilen bir proje haline geldi. Daha fazla kızımıza fırsat eşitliği sağlamaya yönelik yeni projeler için kurum ve kuruluşları işbirliğine davet ediyoruz" sözleriyle duygularını dile getirdi.
    
    
    


Bu haberi 312 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir