Metal Mutfak Eşyaları Sektör Çalıştayı -KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Karaküçük: -"Ülkelerin…

  • Yazı boyutu
Metal Mutfak Eşyaları Sektör Çalıştayı
  -KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Karaküçük:
  -"Ülkelerin…

Metal Mutfak Eşyaları Sektör Çalıştayı -KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Karaküçük: -"Ülkelerin zenginleşmesi ihracatta sürdürülebilir bir başarı yakalamasından geçmektedir"

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, ülkelerin zenginleşmesinin ihracatta sürdürülebilir bir başarı yakalamasından geçtiğini söyledi.
     Karaküçük, KMTSO ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından düzenlenen "Metal Mutfak Eşyaları Sektör Çalıştayı"nda, metal mutfak eşya sektörünün istihdam, Ar-Ge, ihracat ve endüstriyel tasarım bakımından Kahramanmaraş'ın en önemli sektörlerinden biri olduğunu belirtti.
     Kentin tekstil ve metal mutfak sektöründe Türkiye'nin lideri konumuna ulaştığını ifade eden Karaküçük, "Son 3 yılın ihracatına baktığımızda 2010'da 60,5 milyon dolar, 2011'de 76,4 milyon dolar ve 2012 yılının ilk 10 ayında ise 57,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen metal mutfak eşya sektörünün şehrimizin ihracatındaki payı yüzde 10,2'dir. İnşallah bu oran yapılan çalışmalarla daha da artacaktır" dedi.
     Kahramanmaraş'ın her geçen gün gelişerek son 10 yılda 4 kat büyüme kaydettiğini aktaran Karaküçük, yıllık ortalama 70 milyon dolar ihracata sahip metal mutfak eşya ihracatını gelecek 10 yılda 7 kat artırarak, 500 milyon dolara ulaştırmayı amaçladıklarını belirtti.
    
     -İhracat ve zenginleşme
    
     Karaküçük, dünya ekonomisinde yaşanan krizlerin ardından iş dünyasında rekabet gücü işbirliği modellerinin ortaya çıktığını vurguladı.
     KOBİ'lerin üretim ve ihracattaki etkinliğinin önemine değinen Karaküçük, şunları kaydetti:
     "Ülkelerin zenginleşmesi ihracatta sürdürülebilir bir başarı yakalamasından geçmektedir. Bunun yanında uluslararası şirketlerin sayısını ve niceliğini artırmak adına kümelenme temelli rekabet stratejilerinin ortaya konulması, bu kapsamda uygulanabilir, gerçekçi eylem planlarının geliştirerek, sektöre gerçek bir vizyon ve hedef kazandırılması da çok önemli hale gelmiştir."
     DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız ise ajansın, kamu ve özel sektör kurumları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların verimli ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek amacıyla 3 yıldır faaliyetini sürdürdüğünü belirtti.
     Yıldız, DOĞAKA'nın 2010 yılından bu yana bütün imkanlarını seferber ederek bugüne kadar 50 milyon TL'lik kaynağı bölgedeki kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı projelere hibe yoluyla aktardığını kaydetti.
     Konuşmaların ardından, "sektör destekleri" ve "sektöre genel bakış" konularıyla ilgili sunum yapıldı.
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir