Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi Proje Yarışması sonuçlandı -Mesleki eğitim ve istihdam…

  • Yazı boyutu
Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi Proje Yarışması sonuçlandı
  -Mesleki eğitim ve istihdam…

Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi Proje Yarışması sonuçlandı -Mesleki eğitim ve istihdam köprüsünü güçlendiren en iyi okul-işletme işbirliklerinin belirlendiği proje yarışmasında Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi birinci seçildi -Koç Holding Üst Yöneticisi Turgay Durak: -"Projemiz okul-işletme odağına oturdu, hem okul hem işletme hem öğrenciler hem Türkiye kazançlı çıktı"

Koç Holding'in Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve Vehbi Koç Vakfı desteğiyle yürüttüğü "Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi" kapsamında 5 yıldır düzenlenen proje yarışmasının 2012 sonuçları açıklandı.
     Mesleki eğitim ve istihdam köprüsünü güçlendiren en iyi okul-işletme işbirliklerinin belirlendiği proje yarışmasında, Türkiye'nin dört bir yanında otomotiv laboratuvarları kurulmasına öncülük eden projeleri ile Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi birinci seçilerek, 30 bin liralık ödülün sahibi oldu.
     Koç Holding'in Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı işbirliği ile 2006 yılından bu yana yürüttüğü, mesleki-teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmayı amaçlayan Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi, her yıl düzenlenen proje yarışmalarıyla gelişmeye ve yayılmaya devam ediyor.
     Koç Holding'in MLMM Projesi kapsamında düzenlediği proje yarışmasında bu yıl mesleki eğitim ve istihdam köprüsünü güçlendiren en iyi okul-işletme işbirliklerine ödülleri Koç Holding'te düzenlenen basın toplantısı ile verildi.
     MLMM Proje Yarışması'nda 30 bin liralık büyük ödülün sahibi, Türkiye'nin dört bir yanında otomotiv laboratuvarları kurulmasına öncülük eden projeleri ile Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu. Projeyle, otomotiv endüstrisinin servis ve bakım hizmetlerinde ihtiyaç duyduğu yeni teknolojileri bilen teknik insan gücünü yetiştirmek hedeflendi.
     Bu öyküye ilham veren girişim, Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nden yıllar önce mezun olan ve bugün Fiat Yetkili Servisi olarak hizmet veren 3 arkadaşın okullarına otomotiv laboratuvarı kurmak üzere harekete geçmesi ile başladı. Başlattıkları girişim ile TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası AŞ'nin dikkatini bu konu üzerine çeken Deha Otomotiv'in sahibi Ercan Bodur, Aydın Otomotiv'in sahibi İlhan Çevik ve Akpınar Otomotiv'in sahibi Hüseyin Akpınar TOFAŞ'ın desteği ile tüm Türkiye'deki yetkili servislere yayılan bir projenin başlangıcına imza attı.
     Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nde kurulan Fiat Laboratuvarı'nın yakaladığı başarı ile İstanbul Bağcılar ve Kartal, Diyarbakır, Ankara, İzmir, Adana, Samsun, Antalya ve Bursa'da TOFAŞ ve yetkili servislerinin desteği ile 10 laboratuvar daha hazırlanarak 11 noktada eğitimin hizmetine sunuldu.
    
     -"Koç Topluluğu daima toplumun temel gereksinmelerine odaklandı"
    
     Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, MLMM Projesi'nin hayata geçtiği günden itibaren Türkiye'de mesleki eğitim konusunda olumlu yönde bir algı değişikliği yarattığını, bu algının yıllar içerisinde öğrenciler ve işverenler açısından önemli sonuçlar doğurduğunu dile getirdi.
     Durak, MLMM Proje Yarışması'nın da bu sonuçların saha uygulamalarından biri olduğunu belirterek, proje yarışmasının amacının mesleki teknik eğitim veren okullar ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliklerinin teşvik edilmesi ve başarılı işbirliği örneklerinin ödüllendirilmesi yoluyla mesleki eğitimin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların yaygınlaştırılması olduğunu ifade etti.
     MLMM Projesi kapsamında yıl içerisinde pek çok sonuç odaklı çalışma yürütüldüğüne dikkati çeken Turgay Durak, MLMM Projesi Yarışması ile bireylerin kendilerini gerçekleştirebilecekleri ve işletmelerin verimliliklerinin artırılabileceği yeni bir eğitim-istihdam ilişkisi örneği oluşturulduğunu söyledi.
     Bu örneklerden hareketle yapılan modellemenin daha gelişmiş uygulamaları teşvik ettiği belirten Durak, "Başlangıçta bursiyer ve okul odağında olan proje giderek kurumsal düzeyde işletme-okul işbirliklerine dönüşmüş durumda. Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi, tam da hedeflediğimiz gibi yarattığı etki alanıyla dalga dalga gelişiyor. Bu projenin temelinde yer alan okul-işletme işbirliklerinin artırılması hedefine yönelik projelerimiz büyük ilgi görüyor. Bu alanda en iyi modeli yaratan okullarımız geleceğe olan ümidimizi artırıyor. Projemiz okul-işletme odağına oturdu, hem okul hem işletme hem öğrenciler hem Türkiye kazançlı çıktı" şeklinde konuştu.
    
     -"Projenin en büyük hedefi meslek liselerinin itibarını artırmak"-
    
     Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Koordinatörü Oya Ünlü Kızıl, MLMM Proje Yarışmaları'nın 2011-2012 dönemi itibariyle, okul-işletme işbirliklerinin yaygınlaştırılmasını ve geliştirilmesini teşvik amacıyla okullar arasında düzenlenmeye başladığını söyledi.
     Bu yıl ilk kez "okul-işletme" ilişkisi üzerine kurgulanan yarışmaya toplamda 100 kuruluşla işbirliği geliştiren 38 meslek lisesinin katıldığını, bu projeler arasında 11'inin çeşitli yönleriyle okul/işletme işbirliğine örnek teşkil ettiği için iletişim desteği verilmek üzere seçildiğini, 1 projenin ise büyük ödüle layık görüldüğünü belirtti.
     MLMM Projesi'nin en büyük hedefinin meslek liselerinin itibarının artırılmasına katkıda bulunmak olduğuna değinen Oya Ünlü Kızıl, "Topluma meslek liselerinin önemini anlatmak için pek çok çalışma yürütüyoruz. Hepimizi çok heyecanlandıran ve işi mesleği, işi bilene teslim etmenin önemini anlatan yeni reklam kampanyamızla kitlelere ulaşıyoruz. Bu yıl bir diğer önemli gelişme MLMM Projesi'nde en çok fark yatan, öğrenciler üzerinde çok olumlu etkilerini gördüğümüz, okullarla işletmeler arasında yeni işbirliklerinin geliştirilmesinde de köprü olan 'Meslek Lisesi Koçları' Programı'nı Özel Sektör Gönüllüleri Derneği öncülüğünde iş dünyasına devretmemiz oldu" diye konuştu.
     Toplantıya Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İzleme Değerlendirme Grup Başkanı İbrahim Üzkurt ile projeye ilham veren Fiat Yetkili Servisleri, ödül sahibi okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir