''Meslek Lisesi Memleket Meselesi'' Projesi

  • Yazı boyutu
''Meslek Lisesi Memleket Meselesi'' Projesi

Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Kızıl: - ''Mesleki ve teknik eğitimde gençlerin potansiyellerine ulaşmalarının yolu insan onuruna yaraşır şartlar altında işgücü piyasasına girmelerinden geçiyor'' -Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım: -''21. yüzyılın dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda, sürekli gelişen ve değişen meslekler, ortaöğretimi bitiren tüm bireylerin güçlü temel beceri ve yeterliliklere sahip olmasını gerektirmektedir''

Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırma amacıyla, hayata geçirilen ''Meslek Eğitiminde Kalite İçin İşbirliği Projesi''nin ana yayını ''Mesleki ve Teknik Eğitimde Kalite: Strateji Dokümanı'' açıklandı.
     Divan Otel'de düzenlenen toplantıda basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi veren Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, 2006 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı işbirliğinde yürüttükleri, 20 Aralık 2010'da Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Koç Holding'in başlattığı ''Meslek Lisesi Memleket Meselesi'' (MLMM) projesi ile mesleki ve teknik eğitimin Türkiye'deki gelişim serüveninin önemli bir parçası olduklarını belirtti.
     Strateji Dokümanı'nın mesleki eğitimin geleceğine yönelik önemli çıktıları olduğunu anlatan Kızıl, mesleki eğitim ve işgücü piyasası arasındaki etkileşimin güçlenmesi gerektiğini söyledi.
     Okul - işletme işbirliği kapsamında kurulan laboratuvarlarda işletmenin sorumluluğunun sadece laboratuvar kurulumuyla sınırlı kalmaması gerektiğine dikkati çeken Kızıl şöyle devam etti:
     ''Mesleki ve teknik eğitimde gençlerin potansiyellerine ulaşmalarının yolu insan onuruna yaraşır şartlar altında işgücü piyasasına girmelerinden geçiyor. okul-işletme arasında kurulan laboratuvarlarda, MLMM projemizde de gördüğümüz gibi laboratuvar kurulumundan sonra da teknik donamımın işletmedeki sorumlu kişi ve birimler tarafından takibi sağlanmalı. Bu kapsamda raporda öne çıkan şu konuları önemsiyorum. Laboratuvardan sorumlu mesleki ve teknik öğretmenler sürekli olarak eğitimden geçirilmeli. Mesleki ve teknik eğitimde gençlerin potansiyellerine ulaşmalarının yolu insan onuruna yaraşır şartlar altında işgücü piyasasına girmelerinden geçiyor. Mesleki ve teknik eğitimin istenilen sonuçlara sadece eğitim kurumlarında ve öğretim programlarında yapılan değişiklikler ile ulaşması beklenemez. Mesleki eğitim ve işgücü piyasası arasındaki etkileşimin güçlenmesi için eğitim sisteminin dışında kalan ve özellikle işgücü piyasaları ile ilgili destek mekanizmaları kurulmalı. Bu mekanizmalar yeterlilik çerçevelerini, etkin ölçme, değerlendirme ve belgelendirme sistemlerini ve mesleki ve teknik eğitim programlarını izleme - değerlendirme etkinliklerini kapsıyor.''
    
     -''Katılımcı ve veri temelli politika önerileri geliştirdik''-
    
     Kızıl, ERG ile sürdürdükleri projeyle mesleki ve teknik eğitim süreci için katılımcı ve veri temelli politika önerileri geliştirmeyi hedeflediklerini belirterek ''Bu projenin yayınları Hayat Boyu Öğrenme, Meslek Eğitiminde Ne Çalışıyor, Neden Çalışıyor, Mesleki Teknik Eğitimde Güncellenmiş Durum Analizi bugün burada üzerinde konuşacağımız Mesleki ve Teknik Eğitimde Kalite Strateji Belgesi-ni besledi. Strateji belgesi ile hedefimiz; proje kapsamında hazırlanmış tüm bu araştırmalar ve bilgi notları ile diğer makale ve raporlara dayanarak mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmak için bir strateji oluşturmak'' diye konuştu.
    
     -''Mesleki eğitimde teorik-pratik işbirliği güçlendirilmeli''-
    
     ERG Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder ise Strateji Dokümanı'nın önemli çıktılarından birinin mesleki ve teknik eğitimi iş dünyasının sahiplenmeyi artırarak sürdürmesi olduğunu kaydederek ''Şüphesiz dokümandaki en dikkat çekici sonuçlardan biri de, mesleki ve teknik eğitimde teorik bilgiyi veren okul ile uygulamalı eğitimin merkezi olan işyeri arasındaki ikili yapının güçlendirilmesidir. MLMM Projesi ile tüm Türkiye'ye sunulan okul - işletme İşbirliği modeli bunun en güzel örneği'' diye konuştu.
     Ergüder, dokümanın mesleki ve teknik eğitimin gençlerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunacak, işletmelerin nitelikli eleman gereksinimini karşılayacak ve uluslararası rekabette genç nüfusuyla ön plana çıkmak isteyen Türkiye'ye avantaj sağlayacak biçimde yapılandırılması gerekliliğinden yola çıktığını vurguladı.
     Strateji Dokümanı'nın birbirini tamamlayan dört ana hedef üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Ergüder, bu hedefleri; ''ortaöğretimi bitiren tüm öğrencilerin temel becerilere sahip olması'', ''mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin iyileştirilmesi'', ''mesleki ve teknik eğitim sistemine yönelik destek mekanizmalarının kurulması, güçlendirilmesi'' ve ''mesleki ve teknik eğitimin toplumsal statüsünün iyileştirilmesi'' olarak sıraladı.
     Rehberlik ve kariyer danışmanlığı hizmetlerinin güçlendirilmesinin de önemine değine Ergüder, ''Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında laboratuvar kurulumu konusunda işletmeler ve okullar arasında sürekli işbirliklerinin kurulması teşvik edilmeli, bu konudaki projelerin yaşama geçirilmesi yolundaki bürokratik yükler hafifletilmelidir. Önerilerden birisi ise okul-işletme işbirliğinin güçlendirilerek beceri eğitimi ve staj süreçlerinin etkililiğinin ve verimliliğinin artırılmasıdır'' şeklinde konuştu.
    
     -''21. yüzyılın ihtiyacına yönelik temel beceri ve yeterlilikler önemli''-
    
     Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım da ''21. yüzyılın dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda, sürekli gelişen ve değişen meslekler, ortaöğretimi bitiren tüm bireylerin güçlü temel beceri ve yeterliliklere sahip olmasını gerektirmektedir'' dedi.
     Bu kapsamda ''Tüm bireylerin temel beceri ve yeterliliklere sahip olması zorunluluğu'' önerisinin raporda dikkat çeken önerilerden birisi olduğunu vurgulayan Yıldırım okuryazarlık ve sayısal beceriler, bilişim teknolojisinde temel ustalıklar, çalışma ortamlarına uyum, iletişim, doğru bilgiye ulaşma, karar verme ve sorumluluk alma, yaratıcılık, eleştirel düşünme, sorun çözme ve kendini geliştirme gibi özelliklerinin kazandırılmasına yönelik eğitim yaklaşımlarının önem kazandığını sözlerine ekledi.
     ERG Koordinatörü Batuhan Aydagül de 4+4+4 eğitim sisteminin projeye büyük bir değişiklik getirmeyeceğini belirterek, ''Yeni sistem farklılık getirmiyor. İlk 8 yılda mesleki eğitim beklemeyin'' diye konuştu.
    
     -Mesleki ve Teknik Eğitimde Kalite: Strateji Belgesi-
    

     İş dünyası, emek dünyası ve eğitim dünyasının somut verilerinin bilimsel analizinden hareketle oluşturulan doküman, mesleki eğitimde stratejik bir yol haritası sunmayı amaçlıyor.
     Strateji Dokümanı'nda mesleki ve teknik eğitim konuları masaya yatırılarak 4 temel hedefin belirlendiği ve bu hedefleri gerçekleştirmek için hem özel sektöre hem de kamuya yönelik çeşitli öneriler sıralanıyor.
     4 temel hedef ise, ''Ortaöğretimi bitiren tüm öğrencilerin temel becerilere sahip olması'', ''Ortaöğretimi Bitiren Tüm Öğrencilerin Temel Becerilere Sahip Olması'', ''Mesleki ve Teknik Eğitim Sistemine Yönelik Destek Mekanizmalarının Kurulması ve Güçlendirilmesi'' ve ''Mesleki ve Teknik Eğitimin Toplumsal Statüsünün İyileştirilmesi'' şeklinde sıralanıyor.


Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir