Mersinli iş adamları Irak'a açılıyor

  • Yazı boyutu
Mersinli iş adamları Irak'a açılıyor

TISİAD önderliğinde bir araya gelen iş adamları, Ekim ayında özel uçakla Irak'a gidip iş görüşmeleri yapacak

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) öncülüğünde bir araya gelen Mersinli iş adamları, Ekim ayında özel uçakla Irak'a gidip iş görüşmeleri yapacak.
     TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç, beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti. Kılıç, buradaki konuşmasında, Türkiye ile Irak arasında ticari, sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkilerin arttırılması, mevcut ilişkilerin geliştirilmesi ve devamlılığın sağlanması için yola çıktıklarını anlattı.
     Irak'ın, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke konumunda olduğuna dikkati çeken Kılıç, ayrıca müteahhitlik hizmetlerinde de Irak'ın, Türk iş adamlarının en çok yatırımının bulunduğu ülke olduğunu ifade ederek, mevcut ilişkilerin çok daha iyi seviyelere taşınabileceğini vurguladı.
     Kılıç, bu noktada Mersin merkezli derneğin yurt içi ve yurt dışında şubeleşmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek şunları kaydetti:
     "Şube çalışmalarının özellikle Irak ayağını çok önemsiyoruz. Irak'taki benzer STK'lar ile güçlü ilişkiler içinde olacağız. Bunun yanı sıra önümüzdeki süreçte özellikle Mersin'e Irak sermayesinin yatırım yapmasını sağlamak istiyoruz. Bu yönde çalışmalarımız var. Ayrıca düzenleyeceğimiz etkinlikler ve gerçekleştireceğimiz projelerle de bağları güçlendireceğiz. Örneğin kardeş şehir çalışmalarından, Irak'ta Türk gecesi düzenlemeye kadar pek çok değişik alanda çalışma yapacağız. Tüm bunları yaparken ticareti geliştirme amacımızdan sapmayacak, bu kapsamda önümüzdeki aylarda düzenlemeye hazırlandığımız Irak'a yönelik iş gezisi projemiz ile önemli bir adım atacağız. Ekim ayında gerçekleştirmeyi planladığımız gezide 100'e yakın iş adamını özel uçak ile Iraklı iş adamları ile buluşturmayı hedefliyoruz."
     Vali Güzeloğlu da, TISİAD yönetimine başarılar dileyerek, üzerlerine düşen her türlü çalışmada destek vermeye hazır olduğunu söyledi.
     Derneğin iki ülke arasındaki ticarete önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Güzeloğlu, Irak'ın, Türkiye için önem arz eden bir ülke konumunda olduğunu dile getirdi.
     Her sektör için Irak'ta çok ciddi bir iş potansiyeli olduğunu bildiren Güzeloğlu, şöyle devam etti:
     "Irak'ın özellikle yeniden kalkınmasında, altyapısının tamamlanmasında, hizmetler sektörleri dahil temel alanlardaki ticaret ve beklentilerinin karşılanmasında, hem maliyet hem lojistik açıdan en uygun ülke Türkiye. Ülkemizde ise şu anda ihracata dayalı büyüme gündemimizde. Türkiye'nin ekonomik büyümesi ve 2023 hedeflerine ulaşmasında en önemli alan ihracat. İhracatın da özellikle yakın komşularımızdan başlayarak gelişmesi, güçlenmesi de öncelikli amacımız. Bu anlamda TISİAD'ın Mersin merkezli kurulması ayrıca önemlidir. Zira Mersin zaten Türkiye'nin dünyaya açılan kapısıdır. Türkiye'nin zenginleşmesine değer katan bir şehir olan Mersin, yakında tamamlanacak Uluslararası Çukurova Havalimanı ile çok daha büyük bir potansiyele ulaşacak. Çünkü Tarsus'ta yakında temeli atılacak havalimanı sadece ulaşım için değil, ticaret için de çok önemli bir adım olacak."
    
    
    


Bu haberi 385 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir