Mersin Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni 2

  • Yazı boyutu
Mersin Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni 2

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa'nın vize kolaylığı getirileceğini belirtmesi ile ilgili olarak, "Al vize kolaylığını başına çal. Biz bunu istemiyoruz. Diyoruz ki edepsizlik yapmayın, Avrupa üyesi ülke vatandaşları elini kolunu sallayarak bize geliyorsa, bize de aynısını yapın" dedi.

     Çağlayan, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) toplantı salonunda düzenlenen "Mersin ili 2011 Yılı Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, devlet geliştikçe, kamu maliyesi geliştikçe, ekonomi büyüdükçe, insanların üzerindeki vergi yükünü azaltma gayreti içerisinde olduklarını söyledi.
     Avrupa'nın birçok ülkesinde ciddi ekonomik krizler yaşandığına dikkati çeken Çağlayan, "Avrupa'nın anayasası olan Maastricht kriterleri"ne göre bir ülkenin bütçe açığının milli gelirinden fazla olmayacağına işaret ederek, "Şükürler olsun Türkiye bu anayasayı koymuş AB'nin önünde adeta bir başarı hikayesidir" dedi.
     AB'nin 27 üyeli bir birlik olduğunu, AB'nin geçen yıl yüzde 1.5, Türkiye'nin ise yüzde 8.5 büyüdüğünü kaydeden Çağlayan, Türkiye'nin ekonomide elde ettiği başarının, bütçe açıkları konusunda Avrupa'nın 23 ülkesinden çok daha iyi olmasından tüm dünyada iftiharla bahsedildiğini belirtti.
    
     -"Al vize kolaylığını başına çal"-
    
     Avrupa'da iş adamlarına uygulanan vize konusuna da değinen Çağlayan, hiçbir şeyin "ikiyüzlü AB"nin vize eziyetini unutturamayacağını belirten Çağlayan, gerek Başbakan, gerek ilgili bakanların bu konuda çok yoğun çalışma yaptığını kaydetti.
     Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Ama bu konuda bir türlü masada elini uzatmayan bu ikiyüzlü AB'dir. Geçenlerde bu hususları dile getirdiğimizde diyor ki zat-ı şahaneleri, 'Türkiye'nin istediğini haklı görüyoruz. Türkiye'den ülkemize geleceklere vize kolaylığı getireceğiz' Ben de dedim ki, 'al vize kolaylığını başına çal' Biz bunu istemiyoruz. Diyoruz ki edepsizlik yapmayın, Avrupa üyesi ülke vatandaşları elini kolunu sallayarak bize geliyorsa, bize de aynısını yapın."
     Türkiye'nin 75 milyon nüfusa ve 29 yaş ortalamasına sahip, en fazla yatırımcı çeken ülke olduğuna dikkati çeken Bakan Çağlayan, "Türkiye AB'ye yük vermeye değil, yük almaya gelen bir konumdadır. Durmaksızın gece gündüz çalışmalarımızla ülkemizi daha fazla büyütmeye, ekonomik disiplini artırmaya devam edeceğiz. 2023 ideallerimizi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
    
     -"Mersin'in yeri Süper Ligdir"-
    
     Çağlayan, çok çalışmanın da etkin bir teşvik sistemi ile olacağını belirterek, "Başbakan'ın desteğiyle öyle bir teşvik sistemi yaptık ki, Cumhuriyet tarihinin en babayiğit sistemi oldu" dedi.
     Mersin'in devletine yük olamayan Türkiye'deki 12 ilden biri olduğunu kaydeden Çağlayan, "Mersin'in milli bütçesini artıracağız. Yaptığımız çalışmalarla Mersin ekonomisini geliştiriyoruz, göreceksiniz. Önümüzdeki yıllar Mersin için iyi olacak. Akdeniz Oyunları çerçevesinde yapılan yatırımlar ömür boyu önemli bir demirbaş olarak yeni kaynaklar ve turist getirecek" dedi.
     Mersin'in Türkiye ihracatındaki payını yükseltmek istediklerini ifade eden Çağlayan, "Mersin'in yeri Süper Ligdir. 1 milyar 340 milyon dolarlık ihracatını katlayabilecek durumdadır" dedi.
     Kayıt dışı ekonomiye de değinen Çağlayan, "Kayıt dışı ekonomi devlete bir zarar veriyorsa, özel sektöre 5 zarar veriyor. Bu işin hem vicdani, hem kanuni boyutu var. Size tavsiyem etrafınızda, çevrenizde, siz kayıtlı olduğunuz halde kayıt dışı olan varsa, Vali'ye yapın ihbarınızı. Her şeyi devletten beklemeyin. Çünkü devletin yeteceği alan belli" diye konuştu.
     Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisinden daha farkı bir seyir izlediğini belirten Çağlayan, "Türkiye, dünya ekonomisine kayıtsız değil, bizi yavaşlatıyor ama Türkiye ekonomisi dinamik ve canlı. Türkiye aynen 2012 yılında elde ettiği başarıyı sürdürecek" dedi.
     Çağlayan'ın konuşmasının ardından vergi rekortmenlerine ödülleri verildi.

    
    
    


Bu haberi 208 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir