"Mersin Narenciye Festivali"ne doğru -Bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek festivale 750 bin…

  • Yazı boyutu
"Mersin Narenciye Festivali"ne doğru
  -Bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek festivale 
  750 bin…

"Mersin Narenciye Festivali"ne doğru -Bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek festivale 750 bin liralık bütçe ayrıldığı bildirildi -Mersin Valisi Güzeloğlu: -"Bu festival, Mersin gibi bir kentin büyüklüğüne yakışmıştır"

Bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek, "Mersin Narenciye Festivali"ne 750 bin liralık bütçe ayrıldığı bildirildi.
     Mersin Ticaret Borsası'nın koordinatörlüğünde, büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin katkılarıyla 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalin tanıtımı için Hilton Oteli'nde basın toplantısı düzenlendi.
     Vali Hasan Basri Güzeloğlu, yaptığı konuşmada, sıradan bir festival olmayan etkinliğin, birleştirici, ülkenin kalkınmasına katkı sağlayan, zenginleştirici bir özelliğe sahip olduğunu söyledi.
     Ayrıştırıcı değil kaynaştırıcı özelliğiyle dikkati çeken Mersin'in farklılıkları buluşturarak büyüdüğünü belirten Güzeloğlu, şöyle devam etti:
     "Festival, bütün kesimleri büyük bir işbirliğiyle bir araya getirmiş ve üçüncü yılında çok önemli bir başarıya ulaşmıştır. Bu festival, Mersin gibi bir kentin büyüklüğüne yakışmıştır. Türkiye'de festival kavramı çok tüketilen bir kavram oldu. Festivaller genellikle, sansasyonel etkileri dışında kalıcı ve ekonomik faydaları yeterince olmadı. Sürdürülebilir olmaktan da uzaklaştı. Trajikomik bir ifadeyle 1. geleneksel cümlesiyle başlayan festivaller gelenekseli yakalayamadan mazi de kaldı. Kalıcı olabilmek için doğru başlangıçlar gerekiyor. Sürdürülebilir festivaller yapmak gerekiyor. Bu anlamda, Narenciye Festivali çok başarılı şekilde çalışmalarını sürdürüyor."
    
     -Narenciyenin Mersin ekonomisine katkısı-
    
     Mersin Ticaret Borsası ve Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ise, geçen yıl Mersinli firmaların narenciye ihracatının 400 milyon doları bulduğunu hatırlattı.
     Narenciyenin Mersin ekonomisine katkısının yıllık 1.5 milyar lira olduğunu belirten Özdemir, şunları kaydetti:
     "Narenciye Mersin kırsalının ana gelir kaynağı durumundadır. 10 binlerce aile için, aş ve iş demektir. Mersin'de irili ufaklı 200 narenciye işleme tesisi bulunuyor. 700 civarında firma, narenciyenin iç ve dış ticaretiyle uğraşıyor. Narenciyenin üretimi, toplanması ve işlenmesinde 10 binlerce kişi çalışıyor. Bu yönüyle de narenciye ilimizin önemli bir istihdam kaynağıdır. Mersin, yıllık 1 milyon ton narenciye üretimiyle ülkemizin bu sektördeki lideri konumundadır. Ürettiğimiz narenciyenin yarısını ihraç ediyoruz. Ülkemiz narenciye ihracatının yüzde 40'ını Mersinli firmalar yapıyor."
    
     -Narenciye ürünlerinden yapılan figürler ilgi odağı-
    
     Festivalin, narenciye ürünlerinin bir süsleme unsuru olarak kullanıldığı Türkiye'deki ilk ve tek festival olduğunu ifade eden Özdemir, festival için narenciye ürünleri kullanılarak yapılan üç boyutlu mobil figürler ve iki boyutlu alan süslemelerinin büyük ilgi çektiğini dile getirdi.
     Festivalin, 50 dolayında standıyla, açık hava fuarı şekline geldiğini belirten Özdemir, "Bu sene 26 ülkeden 600'e yakın gösteri sanatçısı, festivalimize renk katacak. Biz mütevazi davranıp 'Uluslararası Narenciye Festivali' ifadesini henüz kullanmıyoruz. Ancak adında uluslararası ifadesi geçen pek çok festivalden daha fazla ülke festivalimize katılıyor. Hindistan, Çin, Tayland, Endonezya, Peru, Gana ve Senegal gibi ülkelerden gelecek olan grupların gösterilerini izleme fırsatını bulacağız" diye konuştu.
     Bu yıl festival bütçesini 750 bin lira olarak belirlediklerini dile getiren Özdemir, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Bu bütçenin 240 bin lirasını Büyükşehir Belediyesi karşılamaktadır. Akdeniz, Mezitli, Yenişehir ve Toroslar belediyelerimizden de her birisi 82 bin 500 liralık katkı vermektedir. Ticaret Borsası 180 bin liralık katkı yapıyor."
    
    
    

Bu haberi 209 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir