Mersin Limanı büyüyor -Vali Güzeloğlu: -"Mersin Limanı'nın küresel ölçekte büyüme oranı,…

  • Yazı boyutu
Mersin Limanı büyüyor
  -Vali Güzeloğlu: 
  -"Mersin Limanı'nın küresel ölçekte büyüme oranı,…

Mersin Limanı büyüyor -Vali Güzeloğlu: -"Mersin Limanı'nın küresel ölçekte büyüme oranı, dünya liman büyüme ortalamasının üzerinde"

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Limanı'nın küresel ölçekte büyüme oranının, dünya liman büyüme ortalamasının üzerinde olduğunu bildirdi.
     Güzeloğlu, Mimarlar Odası Mersin Şubesi konferans salonunda gerçekleşen, "Liman kentlerinde değişimi yönetmek, Mersin'in geleceğine ilişkin perspektifler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, toplantının Mersin için çok değerli ve önemli bir buluşma olduğunu vurguladı.
     Limanla özdeşleşen Mersin'in ekonomik büyüklüğünün içerisinde tarım, sanayi ve ticaretin de olduğuna değinen Güzeloğlu, "Ancak temel olan taşıyıcı yük ve amiral gemisi olarak hizmetler sektörü, dış ticaret ve limandır. Onun için limanının geleceğe dönük tüm perspektifleri, projeleri hayati derecede önem taşıyor" dedi.
     Toplantının tarihi bir geçmişi değil, iddialı bir geleceği konuşmak için yapıldığını dile getiren Güzeloğlu, şunları kaydetti:
     "Türkiye'nin 2023 hedefine yürürken, dünyanın en önemli ve büyük limanlarından biri olan Mersin Limanı'nın bu yürüyüşe katacağı zenginliği konuşmak önemlidir. Türkiye gibi, Mersin gibi lojistik önemi ve stratejik konumu çok açık olan coğrafyalarda sadece buna sahip olmak yetmiyor. Bunu öne çıkaracak tamamlayıcı yapıları da inşa etmek gerekiyor. Mersin Limanı'nın küresel ölçekte büyüme oranı, dünya liman büyüme ortalamasının üzerinde. Bunu sürekli hale getirmek için maliyet ve rekabet ilişkisinde derinliğin ve sürdürülebilirliğin gerçekleşmesini sağlamalıyız."
     Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu ise Mersin'in, tarihine bakıldığında kentin kaderini bir iskelenin değiştirdiği söyledi.
     Bu iskelenin Mersin'i, küçük bir balıkçı kasabasından Akdeniz'in önemli bir liman ve ticaret merkezine dönüştürdüğünü ifade eden Lokmanoğlu, şöyle konuştu:
     "Toplantının amacı, Mersin'in kıyı kullanım kalitesi, fiziki gelişimi ve limanın genişleme ihtiyacı gibi çözüme muhtaç konularının tartışılmasına zemin hazırlamak ve bu konudaki karar alıcıların dikkatlerini çekebilmektir. Mersin bugüne kadar ciddi bir destek almadan kendi dinamikleriyle hareket etmiş bir kenttir. Mersinli artık bahane yerine çözüm üreten iradeler görmek istemektedir."
    
    
    

Bu haberi 264 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir