Mersin GİAD Başkanı Gürsoy: -"Türk ihracatçısı artık dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın…

  • Yazı boyutu
Mersin GİAD Başkanı Gürsoy:
  -"Türk ihracatçısı artık dünya ekonomisinde 
  yaşanan dalgalanmanın…

Mersin GİAD Başkanı Gürsoy: -"Türk ihracatçısı artık dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın durulmasını beklemek yerine kendine yeni pazarlar arıyor"

Mersin Girişimci İşadamları Derneği (GİAD) Başkanı Alper Gürsoy, AB pazarındaki daralma sonrasında Türk ihracatçılarının, dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın durulmasını beklemek yerine yeni pazarlar aradığını bildirdi.
     Gürsoy, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin özellikle son yıllarda ihracat rakamları için iddialı söylemlerde bulunduğunu ve 2012 yılının 10 aylık ihracat rakamlarına bakıldığında bu iddiaların somut karşılıklar elde ettiğini kaydetti.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ekim ayı ihracat rakamlarına göre, eylül ayına oranla ihracatın yüzde 0.21 oranında düşüşle 11 milyar 784 milyon 945 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirten Gürsoy, 2012 yılının 10 aylık döneminde ise ihracatın geçen yıla oranla yüzde 12 artış gösterdiğini kaydetti.
     Gürsoy, ekim ayında yaşanan düşüşün AB pazarındaki daralma nedeniyle gerçekleştiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Komşumuz Yunanistan'da devam eden ekonomik kriz, yine komşumuz olan Suriye'deki karışıklıklar, ABD ekonomisinin belirsizliği, Çin ile Japonya arasındaki siyasi çekişmelerin etkisine rağmen Türkiye, alternatif pazarlar üreterek, ihracatta yakaladığı yükselişi devam ettirme gayretinde. 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedeflerine bugünden adım adım yaklaşılırken, dünya piyasalarındaki çalkantılardan az da olsa etkilenen Türkiye, planlı ilerlemesi sayesinde dalgalanmalardan en az zararla çıkmayı bilmiştir."
     Türkiye'de yaşanan krizlerden dolayı tecrübe kazandıklarını ve bunun sayesinde daima B planı hazırlamayı öğrendiklerine dikkati çeken Gürsoy, şöyle devam etti:
     "Türk ihracatçısı artık dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın durulmasını beklemek yerine kendine yeni pazarlar arıyor. İhracatçılarımız artık akılcı çözümler üretme yolunu seçiyor. Türkiye'nin bağlı bulunduğu coğrafi konumu ve sahip olduğu imkanları sayesinde bugün sadece komşu ülkelere değil, dünyanın dört bir yanına ihracat yapılıyor. Türkiye'nin dünya ülkeleri arasında ekonomik istikrarı sayesinde sürekli yükselen prestiji ve güveni, ihracatçılarımız için aynı zamanda referans niteliğinde oluyor."
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir