Merkez, faizleri 0.50 puan artirdi

  • Yazı boyutu
Merkez, faizleri 0.50 puan artirdi

Merkez Bankasi, faizleri beklendigi gibi 0.50 puan yükseltti. Yapilan açiklamada, gerektiginde ölçülü bir faiz artisina gidilecegi belirtildi

Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu, geçen ay basladigi faiz oranlari artirimini bu ayki toplantisinda da 0.50 puanlik yükselisle sürdürdü. Kurul, gecelik faiz oranlarini yüzde 15.75’ten yüzde 16.25’e, borç verme faiz oranini yüzde 19.75’ten 20.25’e yükseltti.
Yapilan açiklamada, uluslararasi kredi piyasalarindaki sorunlarin yansimalarinin iç talebi yavaslatmaya devam ettigi, dis talebin göreli olarak güçlü seyrettigi belirtildi. Bu çerçevede, toplam talep kosullarinin enflasyonu düsürücü yönde katki saglamaya devam edecegi öngörüsünde bulunuldu.

Enflasyon düsüse geçer
Son dönemde islenmemis gida fiyatlarinda nispeten olumlu gelismeler gözlendigini kaydedilen açiklamada, petrol fiyatlarinin ise varsayimlarin belirgin olarak üzerinde seyrettigine dikkat çekildi. Açiklamada su görüsler yer aldi:
“Bu çerçevede, enflasyonun yilin son çeyreginden itibaren kademeli bir düsüs egilimine girerek 2009 sonunda yüzde 7.5 olan hedefe yakin gerçeklesecegi öngörülmektedir.
Iktisadi birimlerin beklentilerini olustururken önümüzdeki üç yil için sirasiyla yüzde 7.5, yüzde 6.5 ve yüzde 5.5 olarak belirlenen hedefleri esas almasi, arz yönlü soklarin ekonomi üzerindeki maliyetlerinin sinirli kalmasi açisindan önem tasimaktadir.”

Faiz artirimlari sürecek
Süregelen belirsizlik algilamalari ve arz yönlü soklarin enflasyon üzerinde yukari yönlü risk olusturdugu belirtilen açiklamada, “Merkez Bankasi, söz konusu risklerin genel fiyatlama davranislarini olumsuz etkilemesini önlemek amaciyla, gerektiginde ölçülü bir faiz artisina gidebilecektir. Bundan sonraki olasi faiz artisinin miktari ve zamanlamasi küresel piyasalardaki gelismelere, dis talebe, maliye politikasi uygulamalarina ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diger unsurlara bagli olacaktir” denildi.
Para Politikasi Kurulu, ocak ayi toplantisinda faizleri 0.25-0.50 puan arasinda düsürerek gecelik faizi 15.75’den 15.50’ye, subat toplantisinda da 0.25 puan düsürerek 15.25’e kadar çekmisti. Kurul, mart ve nisan ayi toplantilarinda faiz oranlarinda degisiklik yapmamisti.
Kurul, mayista 22 ay aradan sonra ilk kez faiz artirimina giderek, gecelik borçlanma faiz oranini yüzde 15.75’e yükseltmisti.

Milliyet

Bu haberi 1,588 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir