Merkez Bankası: -"Sadece ABD doları cinsinden zorunlu karşılık tesis edilmesine karar…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası:
  -"Sadece ABD doları cinsinden zorunlu karşılık 
  tesis edilmesine karar…

Merkez Bankası: -"Sadece ABD doları cinsinden zorunlu karşılık tesis edilmesine karar verilmiştir"

Merkez Bankası, bankaların yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin döviz kompozisyonuna uyumlu bir şekilde zorunlu karşılık tesis edilmesi amacıyla, ABD doları cinsinden zorunlu karşılık yükümlülükleri için sadece ABD doları cinsinden zorunlu karşılık tesis edilmesine karar verildiğini bildirdi.
     Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
     "Operasyonel kolaylık ve esneklik sağlanması amacıyla, avro ve diğer döviz cinsleri ile kıymetli maden cinsinden yükümlülükleri için hali hazırda olduğu gibi bankaların tercihine bağlı olarak ABD doları ve avro döviz cinsleri ile kıymetli maden depo hesapları karşılığında standart altın cinsinden zorunlu karşılık tesis edilmesine devam edilecektir. Bahse konu değişiklik 28 Eylül 2012 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 12 Ekim 2012 tarihinde başlayacaktır. Söz konusu değişikliklerin bankalar üzerinde kayda değer bir etki yapması beklenmemektedir."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir