Merkez Bankası PPK kararları

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:"Faiz koridorunun üst bandının yıl sonuna kadar yüzde 9'a çekilmesini bekliyoruz"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, mevcut koşullarda enflasyonun yıl sonunda yüzde 6,2'ye gerileyeceği öngörülerine paralel olarak, halen yüzde 11,5 düzeyinde olan faiz koridorunun üst bandının yıl sonuna kadar yüzde 9'a çekileceği beklentilerini koruduklarını belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını değerlendiren Dağdeviren, beklentileriyle uyumlu bir açıklamanın geldiğini söyledi.
     Ağustos ayı kararında faiz koridorunun önümüzdeki dönemde kademeli olarak daraltılabileceğinin açıkça ifade edilmesine piyasanın tepkisinin olumlu olduğunu dile getiren Dağdeviren, ancak halen piyasada kısa vadeli faizlerin, bandın üst sınırının çok altında olduğuna dikkati çekti.
     Dağdeviren, "Önümüzdeki dönemde üst banttaki indirimlerin daha çok mevduat ve kredi faizlerini etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Mevcut koşullarda enflasyonun yıl sonunda yüzde 6,2'ye gerileyeceği öngörümüze paralel olarak, halen yüzde 11,5 düzeyinde olan faiz koridorunun üst bandının yıl sonuna kadar yüzde 9'a çekileceği beklentimizi koruyoruz."
    
    
    


Bu haberi 266 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir