Merkez Bankası PPK kararları

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: "Eylül toplantısında koridorun üst bandında 50 baz puan indirim olası"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin eylül toplantısında koridorun üst bandında 50 baz puan indirimin olası olabileceğini belirtti.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararlarını AA muhabirine değerlendiren Altınsaç, Merkez Bankası'nın beklendiği gibi, yüzde 5,75 olan politika faizinde ve yüzde 5,00-11,5 olan faiz koridorunda bir değişiklik yapmadığını, döviz ve altın tutma opsiyonunu ise artırdığını belirtti.
     Altınsaç, TL zorunlu karşılıkların döviz ve altın olarak tesis edilmesine ilişkin değişiklik ve rezerv opsiyon katsayısı (ROK) oranlarındaki yapılan düzenlemeyle piyasaya toplamda 5,6 milyar TL likidite sağlanacağını, bunun da şu an 20 milyar liraya yakın olan APİ'nin 14-15 milyar liraya düşeceğine işaret ettiğini kaydetti.
     Altınsaç, şunları ifade etti:
     "MB önümüzdeki dönemde faiz koridorunun daraltılacağının altını çiziyor. Bu aksiyon beklenmekle beraber bu kadar açık belirtildiği için faizde gevşeme görüyoruz. Eylül ya da ekim toplantısında koridorun üst bandında 50 baz puan indirim beklenmeli. Yılın tamamında üst bantta 150 baz puan indirim bekliyoruz. Daha yüklü bir indirim beklentimiz yok çünkü MB'nın da altını çizdiği gibi enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olması, beklentiler açısından önemli ve temkinli bir duruşu gerektiriyor."
    
    
    


Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir