Merkez Bankası PPK kararları... -Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy:…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları...
  -Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy:…

Merkez Bankası PPK kararları... -Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy: -"Faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesi Merkez Bankası'nın enflasyona verilen önemi halen koruduğunu gösteriyor"

Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy, "Faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesinin Merkez Bankası'nın enflasyona verilen önemi halen koruduğunu gösteriyor" dedi.
     Durusoy, Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin, önümüzdeki hafta yayınlanacak enflasyon raporunda Merkez Bankası'nın kendi tahminini muhtemelen aşağı çekeceğini belirterek, belirsizliklerin gündemde kaldığını düşündüğü için daha iyi bir enflasyon görüntüsüne rağmen esnekliği korumayı tercih ettiğini anlattı.
     Merkez Bankası'nın koridorun içinde önemli bir parasal genişlemeyi hali hazırda gerçekleştirmiş durumda olduğunu belirten Durusoy, şunları kaydetti:
     "Haziran ayı başında baktığımızda günlük olarak ortalama fonlama maliyetinin çift hanelere çıktığını görmüştük. Yüzde 10,20'lere kadar yükselmişti. Bu oran son günlerde yüzde 8'in altında. Yani Merkez Bankası hali hazırda yaklaşık 200-225 baz puanlık parasal genişlemeyi gerçekleştirmişti. Bu üst sınırdaki indirim piyasa açısından sinyal anlamı taşıyacaktı. O nedenle piyasa açısından çok fazla radikal farklılaşma olduğunu düşünmüyorum piyasa beklentisinden. Herhalde bir miktar daha beklemeyi tercih edecek."
     Merkez Bankası'nın duyurudan ek sıkılaştırma ile ilgili cümleyi çıkarttığını dikkati çeken Durusoy, bunun Merkez Bankası'nın çok yakın zamanda parasal sıkılaştırmaya ihtiyaç duymayacağını gösterdiğini söyledi.
     Ek sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulmayacaksa da fonksiyonel olarak bu faiz bandının üst sınırının çok fazla bir anlamı kalmadığını ifade eden Durusoy, kararın beklentilerden bir miktar olumsuz olduğunu, fakat piyasaya çok fazla bir etkisinin olacağını düşünmediğini, faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesinin Merkez Bankası'nın enflasyona verilen önemi halen koruduğunu gösterdiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir