Merkez Bankası PPK kararları... -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici: -"Merkez Bankası, yurt…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları...
  -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici:
  -"Merkez Bankası, yurt…

Merkez Bankası PPK kararları... -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici: -"Merkez Bankası, yurt dışı piyasalarda herhangi bir olumsuz gelişme olması durumunda, enflasyonu baskı altına alabilmek ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir olması halinde faiz koridorunu yukarı yönlü artırmasının zor olacağını düşünerek, bir süre daha bu esnek bandını korumak istiyor"

Erste Group Başekonomisti Özlem Derici, Merkez Bankası'nın yurt dışı piyasalarda herhangi bir olumsuzluk olması, enflasyonu baskı altına alabilmek ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir olması durumunda faiz koridorunu yukarı yönlü artırmanın zor olacağını düşünerek bir süre daha esnek bandı korumak istediğini belirtti.
     Derici, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiriyle paylaşırken, şunları kaydetti:
     "Merkez Bankası aldığı kararla temkinli duruşunu korumak istiyor. Faiz koridorundaki üst bandı aslında bağlayıcı değil. Oraya yakın gerçekleşmiyor ortalama fonlama maliyeti, 7-8 bandında değişiyor. Ama koridor sadece esnekliğin korunmasına hizmet ediyor. Koridoru, hem esnekliğin korunması hem de belirsizlik aralığı olarak düşünebiliriz.
     Merkez Bankası, yurt dışı piyasalarda herhangi bir olumsuz gelişme olması durumunda, enflasyonu baskı altına alabilmek ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir olması halinde faiz koridorunu yukarı yönlü artırmasının zor olacağını düşünerek, bir süre daha bu esnek bandını korumak istiyor. Aslında bantta daralma bekleniyor. Dolayısıyla bonolarda amam aman bir değişim seyir görmeyeceğiz. Ama beklenti dolayısıyla burada bir yukarı bir baskı görmüştük. Şimdi kararla birlikte bunun hafiflediğini görebiliriz. Piyasada çok değişikliğe yol açacak bir karar değil. Piyasa, bir sonraki toplantıda ya da daha sonraki toplantılarda bandın daraltılmasını bekliyor."
     Gelecek hafta açıklanacak enflasyon raporunda Merkez Bankası'nın petrol varsayımını revize edebileceğini belirten Derici, ona bağlı olarak Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminlerini de değiştirebileceğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir