Merkez Bankası PPK kararları... -Ekonomist Uğur Gürses: -"Yükselen ham petrol fiyatları ve…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları...
  -Ekonomist Uğur Gürses:
  -"Yükselen ham petrol fiyatları ve…

Merkez Bankası PPK kararları... -Ekonomist Uğur Gürses: -"Yükselen ham petrol fiyatları ve fiyatlama davranışlarına ilişkin tereddütü nedeniyle Merkez Bankası henüz rahatlamadı"

Ekonomist Uğur Gürses, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararlarına ilişkin, "Yükselen ham petrol fiyatları ve fiyatlama davranışlarına ilişkin tereddütü nedeniyle Merkez Bankası henüz rahatlamadı" değerlendirmesini yaptı.
     Merkez Bankası PPK kararlarını AA muhabirine değerlendiren Uğur Gürses, şu görüşleri paylaştı:
     "Merkez Bankası zaten yüzde 5-11,5 bandında tuttuğu bir koridorda, piyasaya verdiği paranın faiz ortalamasını günlük olarak ayarlama olanağına sahipti. Kur seviyesi ve enflasyondaki gelişmelere bağlı olarak, faizi yukarı ya da aşağı yönde çekebiliyor. Nitekim bankanın piyasaya verdiği paranın son bir aylık ortalama faizi, geçen ay aynı dönemdeki ortalamaya göre 1 puandan fazla aşağı çekildi. Bandı daraltmak, Merkez Bankası için bu politika aracını kullanırken sahip olduğu esneklikten de vazgeçmek demek. Sonuçta da faiz bandını beklediğim gibi değiştirmedi. Yükselen ham petrol fiyatları ve fiyatlama davranışlarına ilişkin tereddütü ile Avrupa'daki belirsizlik ve buna bağlı döviz kuru gelişimi konusunda henüz bankanın rahatlamamış olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden 'esneklik' olarak gördüğü koridoru değiştirmek istemiyor."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir