Merkez Bankası PPK kararları... -Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Merkez Bankası…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları...
  -Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:
  -"Merkez Bankası…

Merkez Bankası PPK kararları... -Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Merkez Bankası küresel gelişmeler karşısında gerekli tüm önlemlerin alınmasına dair daha kararlı"

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin, "Merkez Bankası küresel gelişmeler karşısında gerekli tüm önlemlerin alınmasına dair daha kararlı" yorumunu yaptı.
     Girgin, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiriyle paylaşırken, şunları kaydetti:
     "Merkez Bankası, küresel gelişmelerin karşısında gerekli tüm önlemlerin alınmasına dair daha farkında ve daha kararlı. Avrupa kaynaklı ekonomik şartlarda bir kötüleşme olduğunda parasal sıkılaştırma yaparak Türk Lirası'nı koruma yönünde adım atacağını, kararlı olduğunu görüyoruz. Bu Merkez Bankası rezervlerine 4,9 milyar dolar ek rezerv sağlayacak. Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası her türlü Türk Lirası'nı korumaya devam edecek. Bankanın her türlü küresel türbülansa karşı bu defa zaman belirtmeden gerekli tüm önlemleri alacağını görmekteyiz."
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar vermiş, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde, borç vermede ise yüzde 11,5'te sabit tutmuştu. Kurul ayrıca finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karsılıkların döviz ve altın cinsinden tesis imkanına dair getirilen esnekliğin bir miktar daha artırılmasını uygun bulmuştu.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir