Merkez Bankası PPK kararları... -Ekonomist Emre Alkin: -"Merkez Bankası'nın son kararları…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası PPK kararları...
  -Ekonomist Emre Alkin: 
  -"Merkez Bankası'nın son kararları…

Merkez Bankası PPK kararları... -Ekonomist Emre Alkin: -"Merkez Bankası'nın son kararları bankacılık sektöründe 1-5 milyar dolar arası bir rahatlama sağlar"

Ekonomist Emre Alkin, Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin, "Merkez Bankası'nın son kararları bankacılık sektöründe 1-5 milyar dolar arası bir rahatlama sağlar" öngörüsünde bulundu.
     Alkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Merkez Bankası kararlarının son derece olumlu olduğunu vurgulayarak, şu görüşleri paylaştı:
     "Daha önce bankaların birçoğu altın mevduat hesapları açmıştı. Bu altın mevduat hesapları karşılığında ellerinde tuttukları altınlar var. Bankaların ihtiyaçları haliyle altın değil nakit para. Dolayısıyla munzam karşılıkların bir kısmının altın olarak saklanabilmesi Merkez Bankası'nın rezervini büyütüyor. Bir taraftan bunun karşılığı nakit yatırılmadığı için bankalar nakit kolaylığını kullanabiliyorlar. Merkez Bankası faizi düşürmeden piyasadaki likiditeyi artırmış oluyor. Bir yandan enflasyonu düşürmeye çalışırken bir yandan da büyümenin yüzde 4 altına düşmemesi isteniyor. Merkez Bankası kararları bu hedefler doğrultusunda uyumlu. Doğru kararlar olduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası'nın son kararları bankacılık sektöründe 1-5 milyar dolar arası bir rahatlama sağlar"
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar vermiş, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde, borç vermede ise yüzde 11,5'te sabit tutmuştu. Kurul ayrıca finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karsılıkların döviz ve altın cinsinden tesis imkanına dair getirilen esnekliğin bir miktar daha artırılmasını uygun bulmuştu.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir